Menu

Google fotoğraf yedekleme nasıl yapılır? Yedekleme nedir?

5 sene ago 0

Google fotoğraf yedekleme, fotoğraf yedekleme, yedekleme nasıl yapılır son günlerin en çok aranan kelimeler arasında yer alıyor. Özellikle akıllı telefon yedekleme işlemleri en merak edilenler arasında.

Akıllı telefon değişiminde eski telefonda kalan bilgilerin yeni telefona aktarılması işlemi biraz insanın canını sıkabilir. Yedekleme denilen şeyi yaptığınız halde yapıp yapmadığınız aklınızı daima kurcalar. Yedekleme olsa bile hala akılda bazı bilgilerin yedeklenip yedeklenmediği sorusu takılı kalır. Bu yazıyı bu akılda kalan soruları gidermek için hazırladık.

Google fotoğraf yedekleme nedir?

Google’ın kendi kullanıcıları için sunduğu en basit ama en işlevsel özelliklerden biri fotoğraf yedeklemedir. Fotorğaflarınız için size verilen bir alana, izniniz dahilinde fotoğraflarınız yedeklenir ve istediğiniz zaman istediğiniz cihaza yüklemenize olanak tanır. Bunun için bilgisayardan https://photos.google.com/apps adresine girmeniz yeterli. Bilgisayar ve mobil sürümleri mevcut olan uygulama ile fotoğraf yedeklemeniz oldukça basit bir hal alacaktır.

Bilgisayarda fotoğraf yedekleme nasıl yapılır?

Yukarıdaki linkten verdiğimiz programı masaüstüne indirip kurun. Yükleme işleminden sonra bilgisayarınıza bağlı bir telefon, fotoğraf makinesi veya hafıza kartındaki fotoğraf ve videoları otomatik olarak yedekleyecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki görselleri kütüphaneye ekleyerek mobil cihazınızdan da erişebilirsiniz. Benzer şekilde mobilde yaptığınız yedeklemeye bilgisayarınızdan da ulaşabilirsiniz.

Telefonda fotoğraf yedekleme nasıl  yapılır?

Yine yukarıda verdiğimiz linkten mobil cihazınıza indirdiğiniz uygulamayı açın. Google mailinizle giriş yapın. Tüm klasörler yedeklenebileceği gibi sizin seçtiğiniz klasörler de yedeklenebilir.

Android telefonda fotoğraf yedekleme nasıl yapılır?

Şu linkten Google Fotoğraflar uygulamasını indirin. Mailinizle giriş yapın. Sol üstteki menü simgesine dokunun. Ayarlar > Yedekle ve senkronize et’i seçin ve üst kısımda ilgili ayarı açın veya kapatın.

iPhone veya iPad’de fotoğraf yedekleme nasıl yapılır?

Şu linkten Google Photos uygulamasını telefonunuza indirin. Google Fotoğraflar uygulamasını açın. Sol üstte yer alan Menü‘ye dokunun. Ayarlar > Yedekle ve senkronize et’i seçin. Ayarı açın veya kapatın.

Unutulmaması gerekenler

  • Senkronizasyonu açtıktan sonra kapatmadınız sürece fotoğraf yedekler. Bunu kapatmak için yine Ayarlar kısmından yedeklemeyi kapatmanız gerekir.
  • Telefonunuzda hangi mail’i kullanıyorsanız oraya yedekleme yapmayı tercih edin.
  • Fotoğrafları orijinal şekilde saklamak isterseniz 15 GB alan veriyor. Ancak düzenlenmiş versiyon kullanırsanız ücretsiz şekilde saklayabilirsiniz.
  • Google Fotoğraflar uygulamasının herkese açık olmadığından emin olun. İlk kurduğunuz gizli olacaktır. Ancak ayarlardan bunu değiştirmeniz mümkün.
Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir