Menu

Facebook komplo teorisini yalanladı!

6 sene ago 0

Facebook, son dönemlerde başını dedikodulardan kaldıramıyor. Ortaya atılan bir komplo teorisi yeni bir perde açmış bulunuyor. Facebook gibi sosyal medya orjinli markalar söz konusu olunca komplo teorilerine daha bir ilgiyle bakıyoruz. Bunlardan son zamanlarda en çok ön plana çıkan ise Facebook üzerinden bir mikrofon güvenliği teorisi. Facebook Messenger’dan dolayı mikrofon izni verdiğimiz Facebook, bu özelliği aslında birçok farklı alanda bazı amaçlar için kullanıyordu.

Facebook tarafından kullanıcıların yeni gönderileri görmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan yeni Keşfet Akışı nihayet resmi çıkışını gerçekleştiriyor. Peki, hem mobil hem de masaüstü web tarayıcılara gelecek bu özelliğin ayrıntıları neler? Live için harika özellik olduğu aşikar. Facebook Keşfet Akışı neler sunuyor?

2016 yılının Yaz aylarında popüler hale gelen dedikoduya göre akıllı telefonunuzun mikrofonu sürekli olarak sizi dinliyor. Bu noktada belli anahtar kelimeleri seçiyor ve sizin Facebook ayarlarınıza kaydediyor. Bir sonraki Facebook kullanışınızda size gösterilen reklamlar da seçilen anahtar kelimelere göre oluyor.

Genel olarak komplo teorileriyle bir korkunun hakim olması bekleniyor. Sizi dinliyoruz, nereye gitseniz de peşinizdeyiz düşüncesini aklımıza sokmak için yapılan uğraşlar arasında yer alıyor bu adımlar. Ancak karşılaştığımız bazı durumlar karşısında gerçeklik payını daha yüksek görüyoruz. Haliyle korkumuz daha da katlanıyor. Hal böyle iken de çalışanlar kendilerini savunma ihtiyacı hissediyor. Geçtiğimiz gün tweet’e cevap olarak, Facebook reklam satış bölümünden sorumlu Rob Goldman sıkılmış olacak ki, cevap vermeyi tercih etti ve reklamlar için asla mikrofon kullanılmadığını ve bunun tamamen yanlış bir bilgi olduğunu açıkladı. Rahatlayalım mı siz karar verin. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir