Menu

Ağda Kayıtlı Değil Hatası ve Çözümü

6 sene ago 0

Ağda kayıtlı değil hatası, ağda kayıtlı değil hatası alıyorum, android kayıt hatası, android ağ hatası gibi sorunların çözümü aşağıda incelenecektir.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Eski tip akıllı cihazlarda ve özellikle yurt dışından getirilen cep telefonlarında hataların görülme olasılığı fazladır. Bu hataların çözümü için garanti servislerini muhatap alamıyorsunuz. Çünkü garanti kapsamı dışında oluyor. Özellikle Çin ve Kore tipi telefonlarda ağda kayıtlı değil hatası en sık görülen hatalardan bir tanesidir. Çünkü uluslararası taşımayla ve denetimden ayrı bir şekilde piyasaya giriyor ve garanti kapsamında sayılmıyor.

Çıkan bu ağda kayıtlı değil hatası arama yapmanızı ve mesaj alıp-göndermenizi engellemektedir. Çünkü şebekesel bir bir hatadır. Garanti kapsamında olmadığı için servise gönderemiyorsunuz. Bu hata için de cep telefonculara para vermek istemiyorsanız en ilkel yollardan ağda kayıtlı değil hatasının çözümüne başlayalım.

Ağda Kayıtlı Değil Hatasının Çözümü

1. adım: Ağda kayıtlı değil uyarısını alıyorsanız ilk olarak uçak moduna alıp telefonu kapatıp yeniden açmayı deneyin. Bu şebekeyi yeniden aramasını sağlayacaktır.

2. adım: Hattınızla alakalı bir durum olabilir. Sim kartınızı farklı bir cihaza takıp çalıştırmayı deneyin.

3. adım: Telefonunuzdan Ayarlar> Bağlantılar> Diğer ağlar> Mobil ağlar aşamalarından geçerek ağ operatörünüzü manuel seçmeyi deneyin.  (biraz uzun sürebilir tarama). Bittikten sonra telefonu yeniden kapatıp, açmayı deneyin.

4. adım: Şebeke ayarlarınızdan 3G veya 4.5G / LTE seçeneklerini kapatıp 2G / Edge seçeneğini açmayı deneyiniz.2G veya Edge ise 3G, 5,5 G/LTE yapmayı deneyin.

5. adım: Güncel sürümü varsa sürüm yenilemeyi deneyin.

NOT:Bu aşamaya kadar düzelmediyse bir cep telefoncuya götürmenizi öneririz. Bundan sonraki aşamalar sistemi sıfırlayan yöntemlerdir.

6. adım: Telefonunuzda sistem geri yükleme yapabilirsiniz. En son olarak da fabrika ayarlarına geri dönebilirsiniz. (Bu önerilmez, çünkü her şey silinir.)

7. adım: ROM varsa ve atmasını biliyorsanız en son seçeneklerden biri olarak deneyebilirsiniz.

NOT: Cihazınızda anakart değişikliği nedeniyle imei kaydı gitmiş olabilir. Tuşları açıp *#06# basın ve gelen imei kodunuzu turkiye.gov.tr/imei-sorgulama sitesinden yapabilirsiniz.

imei sorgulama ekranı

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir