SEO nedir

SEO nedir, nasıl yapılır?

Total
0
Shares

SEO nedir?

SEO, açılımı Search Engine Optimization olan teknolojik bir terimdir. SEO, arama motorları için bir web sitesini optimize etmektir. SEO bir tekniktir. SEO nedir:

  • Arama motoru sonuçlarında iyi sıralamak için bir web sitesi tasarlama ve geliştirmedir.
  • Arama motorlarından bir web sitesine trafik hacmini ve kalitesini artırmadır.
  • Arama algoritmalarının nasıl çalıştığını ve hangi insanın arama yapabildiğini anlayarak içeriği pazarlama sanatıdır.

SEO, arama motoru pazarlamacılığının bir alt kümesidir. SEO aynı zamanda SEO telif hakkı olarak da adlandırılır, çünkü arama motorlarındaki siteleri tanıtmak için kullanılan tekniklerin çoğu metinlerle ilgilenir.

SEO yapmayı planlıyorsanız, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız önemlidir.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama motorları, arama sonuçlarını sunmak için çeşitli etkinlikler gerçekleştirir.

  • Tarama – Bir web sitesine bağlı tüm web sayfalarının getirilme süreci. Bu görev, bir tarayıcı veya örümcek (Google’da Googlebot olarak adlandırılır) adı verilen bir yazılım tarafından gerçekleştirilir.
  • Dizin Oluşturma – Tüm getirilen web sayfaları için dizin oluşturma ve bunları daha sonra alınabileceği yerden dev bir veritabanında tutma işlemi. Temel olarak, dizin oluşturma süreci, sayfayı en iyi tanımlayan ve sayfayı belirli anahtar kelimelere atayan kelimeleri ve ifadeleri tanımlamaktır.
  • İşleme – Bir arama isteği geldiğinde, arama motoru bunu işler, yani arama dizisindeki arama dizesini veritabanındaki dizine eklenmiş sayfalarla karşılaştırır.
  • Alaka Düzeyini Hesaplama – Birden fazla sayfanın arama dizisini içermesi olasıdır; bu nedenle, arama motoru, dizindeki her bir sayfanın alaka düzeyini arama dizesine göre hesaplamaya başlar.
  • Sonuçları Alma – Arama motoru aktivitelerindeki son adım, en iyi eşleşen sonuçları almaktır. Temel olarak bunları sadece tarayıcıda görüntülemekten başka bir şey değildir.

Google ve Yahoo! gibi arama motorları sıklıkla alaka düzeyini belirleyen algoritmalarını ayda onlarca kez günceller. Sıralamanızdaki değişiklikleri gördüğünüzde, algoritmik bir kayma veya kontrolünüz dışındaki başka bir şeyden kaynaklanır. Bunların temel nedeni bu tip algoritma güncellemeleri olsa da rakip sitelerin sizin önünüze geçiyor olması da etkilidir.

SEO nedir?: Tüm arama motorlarının temel çalışma prensipleri aynı olmasına rağmen, alaka düzeyi algoritmaları arasındaki küçük farklılıklar sonuçların alaka düzeyindeki önemli değişikliklere yol açmaktadır.

SEO nedir
SEO nedir

SEO Metin Yazarlığı Nedir?

SEO Metin Yazarlığı, bir web sayfasında gezinen metinleri, ziyaretçi için iyi okuyacak ve aynı zamanda belirli arama terimlerini hedefleyecek şekilde yazma tekniğidir. Amacı, hedeflenen arama terimleri için arama motorlarında yüksek puan almaktır.

Görüntülenebilir metinle birlikte, SEO metin yazımı genellikle hedeflenen arama terimleri için diğer sayfa içi öğeleri optimize eder. Bunlar başlık, açıklama, anahtar kelimeler etiketleri, başlıklar ve alternatif metinleri içerir.

SEO Metin Yazarlığı’nın ardındaki fikir, arama motorlarının gerçek içerik sayfaları istemesi ve yüksek sıralamalar elde etmek amacıyla oluşturulan “giriş sayfaları” olarak adlandırılan ek sayfalar olmamasıdır.

Arama Motoru Sıralaması nedir?

Arama motorları kullanarak herhangi bir anahtar kelimeyi aradığınızda, veritabanında bulunan binlerce sonuç görüntülenir. Bir sayfa sıralaması, arama motoru sonuçlarında görüntülenen web sayfalarının konumuyla ölçülür. Bir arama motoru web sayfanızı ilk sırada tutuyorsa, web sayfası sıralamanız 1 numara olacak ve en üst sırada yer alan sayfa olarak kabul edilecektir.

SEO, arama motoru sonuçlarında yüksek bir rütbe elde etmek için bir web sitesi tasarımı ve geliştirilmesi sürecidir.

On-Page ve Off-page SEO nedir?

Kavramsal olarak, iki optimizasyon yolu vardır:

  • Sayfa İçi SEO (On-Page SEO) – İyi içerik, iyi anahtar kelime seçimi, anahtar kelimeleri doğru yerlere yerleştirme, her sayfaya uygun başlık verme, vb.
  • Off-Page SEO (Off-Page SEO) – Açık dizinler, arama motorları, link değişimi, vb.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Google Search Console nedir?

Google Search Console, web sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansını izlemenizi ve iyileştirmenizi sağlayan ücretsiz bir web hizmetidir. Bu araç, sitenizin Google’da nasıl göründüğünü anlamanıza, indekslenmiş sayfaları kontrol etmenize, arama sorgularının…