Menu

Apple Mac Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

6 sene ago 0

Mac OS X’le ilk kez tanışanlar veya Windows’tan geçen kullanıcılar klavyelerinde PrintScreen gibi tuşların olmadığını görecektir. PrintScreen, anlık ekran görüntüsünü almamızı sağlayan bir tuş. Anca Mac bilgisayarlarda klavye tuşları, Microsoft’a göre daha azdır. Mac ekran görüntüsü almanın da birden fazla yolu vardır. Bunları aşağıda sırasıyla vereceğiz. Hangisi en kısa ve akılda kalıcıysa onu kullanabilirsiniz.

Mac Ekranının Tümünü Alma

Mac bilgisayarınızın anlık olarak görüntüsü almak Command-Shift-3 kısayolunu kullanabilirsiniz. Bunlara bastığınız anda bir deklanşör sesi duyacaksınız. Apple Mac’lerin bir güzelliği de kaydetme işlemini kendisinin yapması. Bilindiği üzere Windows’ta bu işlem için kayıt ekranı geliyor. Ama Mac ekran görüntüsünü masaüstüne bastığınız anda kaydediyor.

Mac ekran görüntüsü alma

Mac ekran görüntüsü alma

Mac Ekranının Belirli Bir Bölümü Alma

Mac bilgisayarınızda anlık olarak belirli bir bölgeyi kaydetmeniz için ise Command-Shift-4 tuşlarına basmanız gerekiyor. Tuşlara bastığınız anda farenizin imleci artı (+) şeklini alır ve size seçilecek yeri basıp genişletmenize yardımcı olur.

Mac ekran görüntüsü alma

Mac ekran görüntüsü alma

Mac Penceresinin Tamamını Alma

Mac ekran görüntüsü alma seçeneklerinden biri de açık olan bir pencerenin tamamını kaydetme seçeneğidir. Bunun için Shift + Command + 4 + Space (boşluk) tuşlarıdır. Tuşlara bastığınız anda farenizin imleci fotoğraf makinesi görünümünü alır ve kaydetmek istediğiniz pencerenin üzerine getirdiğinizde mavi renk ile işaretler.

Mac ekran görüntüsü alma

Mac ekran görüntüsü alma

Ekran Görüntüsünü Kaydetmeden Kopyalama

Mac ekran görüntüsü alma işlemi yaparken, alınan ekran görüntüsünün masaüstüne kaydedilmeden alınmasını istiyorsanız Shift + Control + CMD + 4 kısayolunu kullanabilirler. Tuşlara bastığınızda farenizin imleci artı (+) şeklini alır ve kaydetmek istediğiniz yeri seçmenize olanak tanır. Bunun akabinde de kopyalanan ekran görüntüsünü herhangi bir metne, sunum belgesine veya anlık mesajlaşma uygulamasına yapıştırmanıza olanak tanır.

Mac ekran görüntüsü alma

Mac ekran görüntüsü alma

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir