Youtube SEO

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Total
0
Shares

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu yani Search Engine Optimization kelimelerin kısaltılmış halidir. Arama motoru optimizasyonu ise web içeriğinizi algoritmaya en iyi şekilde uyumluluğunun sağlanması için yapılan çalışmalardır. u çalışmalar sizin aramalarda öne çıkmanız açısından hayati öne taşımaktadır. SEO, sadece Google aramalarında değil, YouTube aramalarında da önemli bir hale getirilmiştir. Youtube SEO yazısında ürettiğiniz video içeriği üst sıralara taşımanıza yardımcı olacak kısa bilgiler yer alacaktır.

Temel Bilgiler

Temel olarak şunu bilmeniz gerekiyor: içerik ile video birbiriyle alakalı olmalıdır. Basit bir kural olmasına rağmen son derece önemlidir. Dikkat çekici bir başlık ve video sizi Önerilen İçerik sınıflamasına sokacaktır. Örnek verecek olursak bir kitap almak istediğimizde veya bir film izlemek istediğimizde bizim dikkatimizi çeken ilk şey o nesnenin kapağıdır, adıdır. YouTube SEO mevzusunun ana konusu bundan ibarettir. Koyacağınız başlık hem içerik ile alakalı olmalı hem de insanları çekecek kadar dikkat çekici olmalıdır. Şunu unutmamalısınız ki başlığın 2 bölümden oluşması ve sadece bir kısmının büyük harflerle yazılması da önemlidir. Örnek: YouTube SEO

[irp posts=”4587″ name=”SEO nedir, nasıl yapılır?”]

Açıklama kısmında ise diğer benzer bir videoya kısaltılmış bir link vermeniz, sosyal medya hesaplarınıza link vermeniz yerinde olacaktır. Playlist de olursa diğer videolara ulaşmalarında sağlayacaktır. Video içeriğinizde nelerin anlatıldığını anlatmak yerine bunları yazmanız yerinde olacaktır. Çünkü hedeflediğiniz kitle size içerikle ilgili soru sorabilir ve siz de soruya yanıt vererek etkileşimi artırabilirsiniz. Bu da kalıcı ziyaretçi yani takipçi demektir.

Etiket Çalışması

Videolar için başlıktan sonraki en önemli faktör etiketlerdir. Etiket, konu ile alakalı benzer yazılar demektir. Ziyaretçiler bunları videonun içeriğinde görmez. Arama kısmında arama yaptığında YouTube algoritması o başlığa ait video içeriklerin yanında etikete sahip içerikleri de karşınıza getirecektir. Burada önemli husus da spam etiket kullanmamanızdır. Eğer kalıcı bir kanala sahip olmak istiyorsanız spam içerik veya etiketten uzak durmalısınız. Örnek olarak; Hayvanların gelişimi hakkında hazırladığınız bir videoya gündemde olan bir sanatçının adını etiket olarak girmeniz spam olacaktır. Çünkü ilgili değil ve algoritma sizi algılayıp YouTube SEO puanınızı düşürecektir.

Etiketleri tek kelime girmek yerine aramanın nasıl yapılacağı düşünülüp ona göre girilmelidir. Örneğin, konunuz YouTube SEO ise etiketler; YouTube Seo Araçları şeklinde girilmeli ve konudan uzaklaşılmamalıdır.

Thumbnails

Thumbnails denilen şey video kapak görselidir. Bunun dikkat çekici olması videonuzun izlenme oranını yükseltecektir. Thumbnails’in videonun içinden seçilerek ve PhotoShop gibi görsel programlama ile düzenlenmesi ve dikkat çekici işaretlemeler yapılması da son derece önemlidir. size marka değeri katacak ve ziyaretçilere videolarınız ile ilgili fikir verecek bir ön karşılamadır. Ufak tasarımlarla ilgiyi çekebilir ve görüntülemenizi arttırabilirsiniz.

Video Kalitesi

Kalitesiz bir içerik ile ziyaretçileri videoda ve kanalda tutmak olanaksızdır. Konunuz ne kadar ilgi çekici olsa da kaliteden ödün veren kanalların izlenmesi de YouTube SEO puanı da düşük olacaktır. Süreklilik açısından da bu önemli bir etkendir. Video içeriğinizin içine yerleştirdiğiniz efektler de bunu belli edecektir. Video, görsel ve ses kalitesinin normal ve normal üstü olması yayın kaliteniz açısından önemli bir etkendir.

[irp posts=”2596″ name=”YouTube Ücretli Kanalları Bitiriyor”]

Reklam Politikası

Reklam politikalarına uygunluk reklamların yayınlanması açısından önemlidir. Politikalara uygun olmayan içerikler reklam yayınının durdurulmasına neden olabilir. Kazanç amaçlı yapıldığı için istenmeyen durumdur. Ülke yasalarını da dikkate alarak içerik üretilmeli ve yayına hazırlanmalıdır.

Kanala Özel Bağlantı Adresi

Kanala özel bağlantı hazırlamak, dışarıdan girişleri kolaylaştırır. Marka değeri açısından edinmek marka değeri oluşturacak ve işinizi ciddiye aldığınızı gösterecektir. YouTube kanala özel bağlantı için bazı limitler koymuştur. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Kanalın 500 veya daha fazla abonesi,
  2.  Kanal en az 30 günlük,
  3. Kanal bir fotoğrafı kanal simgesi olarak yüklemiş,
  4. Kanal bir kanal resmi yüklemiş olmalıdır.

İlişkilendirilmiş Web Sitesi

Marka bilinirliği açısından ilişkilendirilmiş bir web adresi popülarite açısından önemlidir. Kapağa eklenecek web adresi bilinirliğinizi ve kanal hakkındaki önemli detayları paylaşabilirsiniz.

[irp posts=”3312″ name=”Google: 1.9 milyar kullanıcının şifreleri çalındı!”]

Sosyal Paylaşım

YouTube, diğer sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan içeriklere ayrı bir puan vermektedir. Bu ayrıcalığın en belirgin olduğu site ise Google+ denilebilir. Kendi bünyesinde yer alan bir oluşumdan olduğu için midir bilinmez ama Google+ ve daha sonra Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşım yapmanız ayrı bir puan getirecektir. Paylaşımlar bilinirliğinizi artıracak ve üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

Çeviriler

YouTube, altyazısı eklenen videolara ayrı bir önem vermektedir. Bunu uluslararası arenada da göstereceğinizi düşündüğünden ön plana çıkarmalarında etkili olacaktır. Metinden okuyorsanız video içeriğini, Google çeviri ile profesyonel olmasa da çeviri işlemini yapabilirsiniz. İleri düzey çeviriler elbette daha faydalı olacaktır.

Konu hakkında daha farklı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: YouTube Acedemy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Instagram sözleri

Etkileyici Instagram sözleri ve Instagram durumları

Hayatımızın bir parçası haline gelen Instagram sözleri ile de hayatımızda vazgeçilmez hale geldi. Instagram mesaj göndermenin de etkili olduğu bir mecra haline ve etkileyici Instagram sözleri göndermek günlük rutine dönüştü.…

Etkileyici WhatsApp Durum Sözleri!

WhatsApp hayatımıza girdiğinden beri aramalarımız dahi değişti. Bunların en basiti WhatsApp grup adları, whatsapp durum sözleri, WhatsApp komik grup isimleri vs diyebiliriz. Bunların etkileyici olması size karşı daha düzeyli muhabbetler…

Facebook Hesabı Silme 2018 – Kalıcı Silme Yöntemleri

Facebook Hesabı Silme 2018 – Kalıcı Silme Yöntemleri Facebook hesabımızı bazı nedenlerden dolayı silmemiz gerekebilir, ancak bunun için doğrudan bir seçenek olmadığı için yapamayız. Bu yazıda, Facebook hesabı silme yöntemlerini öğreteceğiz.  Facebook…