Bilim

Yapay Zekayla 3 Boyutlu Fotoğraf Dönemi

0

İngiltere’nin köklü üniversiteleri olan Nottingham ve Kingston Üniversitelerinde yapay zeka üzerine çalışmalar yapan akademisyenler, görüntüler üzerinde yeni keşifler yapmaya devam ediyor. Bir grup akademisyenin araştırmaları sonucu 2 boyutlu olan fotoğrafları 3 boyutlu modellere dönüştüren bir yazılım geliştirdiler. Yazılım çok boyutlu görüntülerin analizi üzerine kurulduğunu belirten araştırmacılar, çok büyük bir veri girişinin sağlandığını kaydetti. 2 boyutlu görüntülerde görünmeyen kısımları bu veri girişi sayesinde tamamlanabildiği belirtiliyor.

Araştırmacılar, yapay zekanın arta kalan boşlukları kendi algoritmasına göre tamamladığını gözlemlediler. Yüklenen dataların bir sonraki fotoğrafta da önemli tamamlamalar yaptığı gözlenmiş.

Noottingham Üniversitesi’nin web sitesine yüklenen yapay zeka ile bazı fotoğrafları 2 boyutlu halden 3 boyutlu hale getirdiği görülüyor. Yapay zeka yazılımının demosuna bu link üzerinden ulaşmanız mümkün. Kendi fotoğrafınızı da formata uygun şekilde yüklediğinizde 3 boyutlu görüntünüzü görebilirsiniz. Sonuçlar denenince boşlukların oldukça şaşırtıcı bir tamamlandığı görülüyor. Henüz tam hazır olmadığı görülen yazılım önümüzdeki ay Venedik’te gerçekleştirilecek ICCV 2017’de tanıtılacağı öğrenildi.

Araştıran akademisyenlerden Aaron Jackson yapay zeka hakkında şunları kaydetti: “Projenin demosu profesyonel şekilde düzenlenmedi, birkaç gecede hazırlanmış bir demo. Basit bileşenlerden oluşan bir demo oldu. 3 boyutlu modellerin tanıtımının basit olmayacağının farkındayım. ICCV 2017’ye kadar gelişmiş bir sunum ile araştırmalarımı sunmak istiyoruz. Ama çok eğlenceli olacağını söylemek oldukça güç.”

Bazı firmaların küçük modeller şeklinde 3 boyutlu bir insan vücudu veya gövdesi yapılabiliyor. Ancak bu yapay zeka yazılımında ana hedef eskimiş ve canlı olarak görmemizin mümkün olmadığı durumlarda kullanmak.

Tekno Hocasi

iOS 11 19 Eylül’de Yayınlanacak

Önceki Makale

Mars’ta Yaşam Deneyi Sonlandı

Sonraki Makale

Bunları da okuyabilirsiniz

Yorumlar

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla: Bilim