Varlık yönetim şirketleri haciz yapabilir mi

Varlık yönetim şirketleri haciz yapabilir mi ?

Total
0
Shares

Finans sektörünün durağan olmayışı ve yeni iş kollarını ortaya çıkarışı farklı zamanlarda artış gösteriyor. SOn zamanların popüler iş kollarından biri de varlık yönetim şirketleri olarak göze çarpıyor. Bu şirketlerin 2003 yılından beridir faaliyet yürüttüğü biliniyor. Yeni bir iş kolu olması nedeniyle vatandaşlar hakları hakkında bir bilgi sahibi edinmiş değil. Konuya dahil olan kimseler dışında bu işi çekip çevirecek, çevrede söz sahibi olacak kişi sayısı oldukça az. Bunun sonucu olarak da söz konusu olayda bilginin eksikliği sizi zayıf duruma düşürebilir. Bunun önüne geçebilmeniz adına bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettik. varlık yönetim şirketleri haciz yapabilir mi sorusunun cevabını aşağıda vermeye çalışacağız.

Varlık Yönetim Şirketleri Nedir?

Öncelikle varlık yönetim şirketleri nedir sorusunun cevabını vermeye çalışalım. Varlık yönetim şirketleri, kaba tanım olarak; finans şirketlerinde müşterilerinden olan alacaklarını devralmaya yetkili kuruluşlar demektir. 2003 yılında yapılan Bankalar Kanunu düzenlemesiyle yasal kuruluşlar haline geldi. Varlık yönetim şirketlerini devletin bir kurumu olan BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu)’ya aittir. Bu da onları devletin gözetimi ve denetimi altında şirketleşmelerini sağlamış bulunuyor.

Varlık yönetim şirketlerinin çalışma prensibini yukarıda banka gibi finans kurumlarının tahsil edemedikleri alacakları devralan şirketler şeklinde yapmıştık. Borcu devralan bu şirketler alacağın yeni muhatabı olmakta ve tahsil konusunda da yetkili kurum haline gelmektedirler. Yani bankalardan alacakları belirli iskontolarla alan varlık yönetim şirketleri bu alacakları tahsil ederek kar etme amacı güdüyorlar. Bir nevi tahsildar.

Daha açık olmak gerekirse; 100 milyon liralık alacağı olan bir X bankası, alacağını 70 milyon liraya varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Yani borçlu kişiyi devrediyor. Borcu 70 milyon liraya devralan varlık yönetim şirketi de bu alacağı 80 milyon lira olarak borçludan tahsil ediyor. Borçlu 20 milyon yükten, banka borçlunun yükünden kurtulurken; varlık yönetim şirketi de 10 milyon lira kar ediyor. Pazarlık yapmayıp 100 milyondan geriye kalan 30 milyonu da tahsil edebilir, bu şirketin inisiyatifindedir.

Varlık Yönetim Şirketleri Haciz Yapabilir mi?

Gelelim esas konumuza: varlık yönetim şirketleri haciz yapabilir mi? Cevabımız evet olacaktır. Kaba bir ifadeyle borçluyu devreden finans kuruluşu, tüm hak ve tasarrufları da varlık yönetim şirketine devretmiş oluyor. Burada önemli nokta, alacaklının el değiştirmesiyle hakkın değişmesi değil, devredilmesidir. Bakan Kurulu kararı ile statüsü de belirginleşen varlık yönetim şirketi haciz yapma yetkisine de sahip olmuş oluyor. Bu nedenle bankadan borçluyu devralan varlık yönetim şirketi, borcu tahsil edemediği durumda icra takip işlemini başlatabilecektir.

Borçlunun yapması gereken ise bankanın katı tutumu karşısında varlık yönetim şirketiyle sıkı pazarlık yapmasıdır. Çünkü banka borcun tamamını alamayacağını/zamanında tahsil edemeyeceğinin farkında olduğundan bu tür yola başvuruyor. Pazarlık payını da düşünen varlık yönetim şirketleri bunun bilincinde hareket ettiğinden bunu bir koz olarak düşünmeli ve pazarlık sıkı tutulmalıdır.

Ülkemizde Faaliyet Gösteren Varlık Yönetim Şirketleri

Bebek Varlık Yönetimi, LBT Varlık Yönetimi, Girişim Varlık Yönetimi, Anadolu Varlık Yönetimi, RCT Varlık Yönetimi, Final Varlık Yönetimi, Standart Varlık Yönetimi ve Efes Varlık Yönetimi ülkemizde faaliyet gösteren belli başlı varlık yönetim şirketleridir. Daha fazlasını BDDK sitesinden görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Engelli Araç Hesaplama 2018

Engelli Araç Hesaplama ve Engelli Araç Şartları Nelerdir?  Türkiye’deki engelli vatandaş sayısı 8 milyonu aşmışken devletin engelli vatandaşlara yardım edecek kişiler için tahsis etmek için kullanılacak araçlarda büyük indirim veriliyor.…
20 TL

Eski 20 TL’lik Banknotlar Tedavülden Kaldırıldı

Yapılan açıklamaya göre eski 20 TL’lik banknotlar tarihe karışıyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın imzasıyla basılacak olan yeni banknotlar yapılan açıklamaya göre 3 gün sonra kullanımda olacak.