Menu

Terk edilmiş kuyular enerji bataryası haline getirildi

5 sene ago 0

Dönüştürülebilir mekanik icatlar yeni yeni günümüzde kendine yer bulsa da eskinin kullanılmayan bazı mekanik parçaları şimdinin teknolojisiyle dönüştürülebilir hale getiriliyor. Bu sayede hem iş gücünden hem zamandan hem de sermayeden tasarruf ediliyor. Bu sadece mekanik icatlar üzerinde etkili değil. Doğal kaynakların tüketimi de benzeri bir gerekliliği ortaya koyuyor. Bilim insanları her geçen gün bunun çaresini bulmanın araştırmalarını yapıyor.

Kömür endüstrisi ölüyor ve tekrar gelmek için hiçbir ihtimal yok gibi gözüküyor. Fakat yeryüzüne gömülmüş olan tüneller yine insanlar için yararlı hale getirilebilir. ABD kurulan bir şirket, madenlerin dikey şaftlarına doğru yükselen ve inen dev ağırlıkların yardımıyla bir enerji depolama sistemi geliştirdi. Böylece enerji depolayabilir ve ona “talep üzerine” şekil verebilirler.

3000 ton üzerinde ağırlığa kadar askıya alınmış ve terk edilmiş bir maden, dikey şaft içine iner hale getirildi. Aynı zamanda madenciler işe gider gibi madene iniş gerçekleştirdiler. Yokuş aşağı yer çekimi, elektrik üreten jeneratörleri döndürecek şekilde düzenlendi. Ağda fazla enerji olduğunda, ağırlığı kaldırmak için kullandılar. Bu sayede bir enerji ağı ortaya çıkarmayı başladılar. Bu yapılan çalışmalar ülkemizdeki pompalama gücü olan İSM’ler ile aynı mantıkta çalışıyor.

Sistem geliştiricileri – “Gravitricity” deniliyor – 150 ila 1500 metre derinlikteki şaftlarla bu mekanizmaların çalışabileceğini söylüyor. Bu türden bir pilin yaklaşık 50 yıl sorunsuz şekilde çalışabileceğini söylüyorlar.

Gravitricity’ler şu an için sistemi geliştirme aşamasındalar ve onun “patentli teknolojisi” olacağını söylüyorlar. Bunlar pratikte kabul edilirse, eski kömür madenlerinin etrafında inşa edilmiş mahalle tarzı oluşumlara fayda sağlayabilir.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir