Menu

Bu keşifle yaşamın nasıl başladığı gizemi çözülecek

5 sene ago 0

Evrenin nasıl oluştuğu konusu uzun yıllardır en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bu sorunun cevabını araştıran bir grup kimyager, dünya üzerinde yaşamın nasıl başladığına ilişkin önemli bir keşif yapmak üzere. Evrim teorisine zıt bir görüşün hakim olduğu keşifte, gizemli bir enzime odaklanılıyor.

Günümüzden tahmini 4 milyar yıl önce Dünya; ilkel moleküller, gazlar, mineraller ve çamurla çevrelenmişti. O zamanlarda canlılar adına hiçbir şey yoktu. Yaşam, bir şekilde gübrelendi ve milyarca yıl süresince birleşen kritik yapı taşları ile şekillenerek çoğaldı.

Kendilerini hayatın köklerini araştırmaya adamış bir grup kimyager, jeolojik kayıtlardan elde edilen datalarla, milyarlarca yıl önce meydana gelmiş olabilecek molekülleri sentezliyorlar. Çalışma ekibi, mevzu bahis ilkel enzimlerin ham maddeyi yaşamsal olguya dönüştürme hayatını aydınlatmak için uğraşıyor.

Scripps Araştırma Enstitüsü’nde araştırmalarını sürdüren bu kimyagerler, yaşamın öncülü olabilecek tepki verebilen ilkel bir enzim bulmayı başardı diyebiliriz. Bu enzim, amino asitlere güç veriyor, hücre duvarlarını oluşturan lipidlere ekleniyor ve genetik verileri kodlayan nükleotid dizilimlerinde yer alıyor.

Hindistanlı ekip lideri Ramanarayanan Krishnamurthy, Scripps’te kimya profesörü olarak vazifelendirilmiş ve uzun zamandır yaşamın kökenine ilişkin çalışmalarında, birbirinden farklı enzimleri ekibiyle birlikte deneme yapıyor. Bu denemeler sırasında hiçbir enzim içinde canlı bir doku yer almıyor. Genel olarak, sadece bir fosfat molekülünün başka bir moleküle dahil edilmesi yoluyla testler gerçekleştiriliyor.

Krish yaptıkları bu keşif konusunda, “Bu yaşamın 3 milyar yıl öncesindeki kökenlerine kadar geliyor. RNA, DNA ve birçok biyomolekülümüze, şekerlere, amino asitlere ve proteinlere kadar her şeyin oluşumuna dahil oluyor.”diyor.

Söz konusu olan bu keşif, yaşamın bir dizi fosforilasyon işleminden devamında başladığını öneriyor. Hücrelerin bölünmelerini, bir proteinden daha çok protein elde edilmesini, DNA’nın liflerine ayrılmasını veya RNA’nın oluşmasını irdeleyen sinyalleri gönderilmesine yarayan şey de bilindiği üzere fosforilasyon işlemleridir.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir