Bilim

İnsan Görünümlü Robotta Sona Gelindi

0

Bilim insanlarının en heyecan duyduğu şeylerin başında robotik varlıklar geliyor. İşlemlerin de ekseriyeti genelde robotlar ve robotların dünyayı ele geçirmeye çalışması üzerine kurulu. Hal böyle iken korkmamak elde dğeil. Yıllardır yapılan araştırmalar, belirli bir seviyeye kadar robotları tasarlamayı başardılar. Yapay zeka üzerine yapılan çalışmaların da ilerlemesiyle artık son şekline yaklaşıyor robotlar. Yüzüne bakınca korkmayacağımız bir yardımcı robot da insanoğlunu heyecanlandırıyor. Son yapılan araştırmalar neticesinde, insan görünümüne yakın bir izlenim bırakan bir robot için bir doku keşfedildi. Bu dokunun doğal kas yapısına en yakın bileşikteki bir yapay materyal olduğunu düşünülüyor.

Bakım İçin Kullanılacak Hassas Robot

Bilim insanları artık gerçek varlıklara benzer makinelerin üretimine yaklaştı. Columbia Engineering’te çalışmalarını yürüten bilim insanları, sentetik bir dokuyu üç boyutlu bir şekle dönüştürüp gerçek adele gibi davranmasını sağladılar. Bünyesindeki silikon lastik ve etanol içeren moleküller sayesinde çekme, bükme, itme ve kıvırma gibi özellikler yapabiliyor.Bu materyal sayesinde, ağırlığı 1.000 kg üzerinde olan yükleri taşıyabiliyor. Bu icat büyük makinelerin önünü açmış gibi görünse de benzer portatif robotlar da çıkabilir. Hafif olması sayesinde de düşük düzey robotların yapımında da kullanılabileceği bildiriliyor.

Bu yeni dokunun kullanıldığı robotlar sentetik bir yapıda olacaklarından nesneler üzerindeki ince kas duyusu daha gözle görülür düzeyde olacak. Nesneler daha iyi kavranacak ve vakum gibi şeylerle enerjisini tüketmeyecek.

Yaşlı bakımı ince ve hassas iş gerektiren durumlarda bu tarz robotların kullanılması en olası ihtimaller arasında görülüyor. Üretilen sentetik ürünün bir tanıtım videosu:

Tekno Hocasi

Derste Kafasını Kullanamayan Tespit Edilecek

Önceki Makale

MIT: Wikipedia Bilimsel Kaynak Olabilir!

Sonraki Makale

Bunları da okuyabilirsiniz

Yorumlar

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla: Bilim