Engelli Araç Hesaplama 2018

Total
0
Shares

Engelli Araç Hesaplama ve Engelli Araç Şartları Nelerdir? 

Türkiye’deki engelli vatandaş sayısı 8 milyonu aşmışken devletin engelli vatandaşlara yardım edecek kişiler için tahsis etmek için kullanılacak araçlarda büyük indirim veriliyor. Engelli araç hesaplama yapmak için öncelik bir dizi şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Devlet, hem engellilere hem de engelli yakınlarına pek çok destek vermektedir. Otomobil almak isteyen engelli vatandaşa sağlanan ÖTV indirimi sayesinde araç almak kolaylaştı. Engelli vatandaşlar, motor hacmine göre ÖTV indiriminden faydalanabiliyor. 1600 cm3’ü geçmeyen araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olarak alınan vergiden muaf olmaları kararlaştırılmıştı. Bu indirimden yararlanmak için sağlık raporuna göre %40 engelli olması gerekiyor.

Engelli olan kişinin engeli yüzde 90’dan fazla ise alınan yeni aracı kişinin 3. derece akrabalarına kadar kullanma izni veriliyor. ÖTV tutarları da son zamlarla birlikte hayli yükseldi ve 100 bin liralık bir araçtan alınan ÖTV tutarı 28 bin lira gibi bir rakam olurken, 140 bin liralık bir arabada ise 44 bin lira gibi bir vergi rakamı çıkmaktadır. Kasım ayında yapılan ÖTV zammı ile bu durum iyice ortaya çıktı. Donanımlı araçlarda ÖTV tutarları yüzde 60 oranlarına kadar çıkmaktadır. Araçların yüksek fiyatlı olmasında döviz kurunun da oldukça etkisi gözükmektedir.

Engelli Araç Alma Şartları Nelerdir?

%40 ile %90 arasında ki oranlar da engelli olan kişilerin eğer ki araçlarında özel donanım yapılmışsa bu kişiler H sınıfı ehliyet almak zorundadırlar ve araçları sadece kendileri kullanabilirler. Sol ayağında bir engeli bulunan kişinin B sınıfı ehliyeti olabilmekte ve bu kişiler ÖTV indiriminin belli tutarında yararlanmaktadırlar. Bu kişilerin alacakları otomatik vites arabalarını kendileri kullanabilecekleri gibi bir başka akrabası da kullanabilir. Bu kişi aynı zaman da kendine ait olmayan, bütün otomatik vitesli araçları kullanabilir.

%40 oranında engelli olan kişilerin araç almaları konusunda ise, özel tertibatlar ile düzenlenmiş olan araçları kullanmasında bir sakınca yoktur ibaresinin olması gerekmektedir. Bu tür sağlık raporunu almış olan engelli bireylerin H sınıfı ehliyeti olmalıdır.  Mevcut olan bu belgeler ile otomobil bayisine giderek, araç temin edebilirler.

Engelli vatandaşın sağlık raporuna göre engel düzeyi %90 olduğu taktirde alınan aracı 3. Dereceden akrabalar dahi kullanabiliyor. ÖTV zamları sonrası araç fiyatlarının da artması kara kara düşündürse de vatandaşlar bu haklardan yararlanmanın yollarını arıyor. (100 bin lira olan bir aracın ÖTV’si 28 bin lira). Aracın donanımına göre bu rakam iyice artmaktadır. Örneğin 150 bin liralık donanımlı bir aracın ÖTV’si 70 bin liranın üstüne dahi çıkabiliyor. Bu rakamın çıkmasında dövizin de etkisini unutmamak lazım.

Engelli araç hesaplama yapmadan evvel birkaç husustan bahsetmek gerekiyor. Denetimin çok sıkı olmadığı bu alımlarda tam teşekküllü alınması gereken rapor aracın alınacağı yerden bir hayli uzak yerden alınmakta ve giderek denetim yapmak yerine arayarak denetimi yaptırmak gibi hilelere başvurulmaktadır. Edinilen bilgiye göre %40 engelli oranından aşağıda, hatta sağlıklı kişilerin dahi rapor alarak ÖTV indirimi yaptığı görülmektedir. Denetimin az olduğu yerlerde para karşılığı engelli vatandaşlardan vekalet alındığı ve böylece araç satın alındığı bilgisi gelmektedir. Bu hile sonrası 40-50 bin liralık ÖTV indirimi ile araç sahibi olunduğu bilinmektedir.

Engelli Araç Alma Şartları Nelerdir?

Engelli vatandaş ve yakınları, tam teşekküllü bir hastaneden rapor alarak ÖTV indiriminden faydalanabilmektedir. Vatandaşın engel düzeyine göre ÖTV indirimi artmakta veya azalmaktadır. ÖTV indirimli araçları da bu sayede alabilmektedirler. Engelli vatandaşların kendileri kullanabildiği gibi akrabaları veya özel şoför yardımıyla da kullanmaları mümkün.
%40-90 oranında engel düzeyi olan vatandaşlar, özel yapımlı araçlarını kullanabilmeleri için H sınıfı ehliyet almak zorundalar. Yine alınan araç özel şoför veya akraba yardımıyla da kullanılabiliyor. %40 engel düzeyi bulunan vatandaşın “Araç kullanmasında bir sakınca yoktur” ibareli bir rapor alması gerekiyor. Yine bu vatandaşın ehliyet H sınıfı olmak zorunda.

ÖTV indirimli engelli araç hesaplama

Aracın Satış Fiyatı: 100.000 TL

ÖTV Oranı: %45

KDV Oranı %18

100.000 TL lik bu aracın maliyeti 68.965 TL olacaktır.

(Araç için özel aksamlar takılacaksa ÖTV indirimi hesaplaması dışında tutulmuştur.)

ÖTV matrahı (çıplak fiyatı) 40 bin lirayı aşmayanlar için ÖTV %45 olarak uygulanmaya devam ediyor. Bu araçlarda ÖTV kaynaklı fiyat artışı olmayacak.

Yeni Araç Alırken Ödenen Vergiler Şu Şekildedir

  • Gümrük Vergisi
  • ÖTV
  • KDV
  • Taşıt Alım Vergisi
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi
  • Plaka
  • Ruhsat
  • Noter harcı
5 comments
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Varlık yönetim şirketleri haciz yapabilir mi

Varlık yönetim şirketleri haciz yapabilir mi ?

Finans sektörünün durağan olmayışı ve yeni iş kollarını ortaya çıkarışı farklı zamanlarda artış gösteriyor. SOn zamanların popüler iş kollarından biri de varlık yönetim şirketleri olarak göze çarpıyor. Bu şirketlerin 2003 yılından…
20 TL

Eski 20 TL’lik Banknotlar Tedavülden Kaldırıldı

Yapılan açıklamaya göre eski 20 TL’lik banknotlar tarihe karışıyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın imzasıyla basılacak olan yeni banknotlar yapılan açıklamaya göre 3 gün sonra kullanımda olacak.