Elon Musk hakkında bilmediğiniz detaylar!

Total
0
Shares

Girişimlerle Dünya’yı şekillendiren ve Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen ünlü iş adamı Elon Musk kimdir? Elon Musk’ın bilinmeyen özellikleri ve sahip olduğu şirketler ve girişimler nelerdir? Sizler için drledik.

Elon Musk kimdir?

Dünya genelinde büyük yankı uyandıran bu girişimci Elon Musk kimdir?

Amerika’lı iş adamı Elon Musk, 1971’de Güney Afrika’da doğdu. Teknolojiyle 10 yaşında tanışan Musk, bir Commodore bilgisayar üzerinde yazılım yazdı ve 12 yaşında Blastar adını verdiği, kendi yapımı olan bir oyunun kodunu dönemin popüler dergilerinden birine 500$’a sattı.

18 yaşına gelmeden Kanada’ya göç eden Musk, annesinin Kanada vatandaşı olmasının avantajını kullandı ve Kanada vatandaşı oldu.

1997 yılında Pensilvanya Üniversitesi fizik ve ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Daha sonrasında Stanford Üniversitesi’nde doktora yapmak amacıyla California’ya geldi. İnternet, yenilebilir teknoloji ve derin uzay konusundaki ilgisi, okulun başlamasından 2 gün sonra okulu bırakmasına sebep oldu. Musk, 2002 yılında Amerikan vatandaşı da olarak 3 ülke vatandaşlığının sahibi oldu.

Elon Musk’ın kurduğu girişimler neler?

Zip2

Elon Musk’ın sayısız girişimlerin ilki, 1995 yılında kardeşi Kimbal ile babalarından aldıkları 28.000$ ile başladı. Zip2 adını verdikleri, gazeteler için bir şehir rehberi sitesi kurdular. New York Times ve Chicago Tribune gibi önemli gazetelerle anlaşan Musk, firmanın CEO’su olmak istedi ancak yönetim kurulunda üyeler buna izin vermediler. Daha sonrasında bu firma satıldı.

X.com ve Paypal

Zip2’nin satışından aldığı parayla Elon Musk, 1999 yılında online e-posta ile ödeme ve finansal servislerin sunulduğu X.com’u kurdu. 1 yıl sonra X.com’un Confinity ile birleşimin ardından Confinity’nin adı değiştirilerek Paypal yaptı. 2000 yılına gelindiğinde Paypal’ın CEO koltuğundan anlaşmazlık nedeniyle ayrıldı ve firmanın satışıyla beraber 165 milyon dolarlık bir servete sahip oldu.

SpaceX

Paypal’da ki başarısının ardından 100 milyon dolarlık sermaye ile 2002 yılında Space Exploration Techologies (Uzay keşif teknolojileri) adını verdiği SpaceX şirketini kurdu.

2008 yılında kendi üretimi olan Falcon 1 roketi ile Dünya etrafına bir uydu oturtulmasıyla birlikte, SpaceX özel sermaye ile Dünya görüngesine ilk uydu yollanan firma oldu.

Aynı zamanda 2008 yılında NASA ile ortaklık yaptı ve Amerikan astronotlarını uzay istasyonuna gönderme vazifesini üstlendi.

2012 yılında Dragon adını verdikleri uzay mekiğiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kilitlenen SpaceX, UUİ’ye ulaşan ilk özel araç yollayan firma olma özelliğini de kazanmış oldu.

[irp posts=”2992″ name=”SpaceX, ikinci Falcon 9 roketini fırlattı”]

Roketlerin kalkıştan sonra denize düşerek tekrar kullanılamaz hale gelmesinin önüne geçmek için dikey bir şekilde inebilen roket tasarlandı. Bir çok başarısız denemenin ardından 2015 yılında ilk aşamasını kalkıştan sonra dikey olarak yere inmeyi başardı.

Elon Musk, 2040 yılında 80,000 kişilik bir nüfus ile Mars’ta koloni kurma hayalini, Eylül 2016’da herkese paylaştı.

Firma şu anda astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na yollamanın yanında, aynı zamanda Mars içinde çalışmalarını sürdürüyor.

Tesla

2003 yılında Tesla Motors adıyla Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulan Tesla, daha sonrasında Elon Musk’ın yatırımlarıyla birlikte büyüdk bir ivme kazanıp büyüdü.

2008 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından firmanın CEO koltuğuna oturan Elon Musk, ilk olarak Roadster modelini geliştirerek 31 ülkede 2,500 satış yaptı.

2012 yılında 4 kapılı sedan bir araç olan Model S’in dağıtımına başladı ve 2015 yılında SUV modeli olan Model X’in dağıtımına başladı. Tesla, evler için şeffaf görünümlü güneş panelleri satışını da gerçekleştiriyor.

Hyperloop

2013 yılına gelindiğinde, hava kompresörleriyle yer altı tüplerinin içerisinden yüksek hızla ulaşımın sağlandığı bir proje üzerinde mühendisleriyle çalışma yürüttü.

[irp posts=”2928″ name=”Musk, Yer Altı Tünelleri İnşa Ediyor”]

2017 yılında New York ve Washington D.C arasında ulaşımın sağlanacağı ilk Hyperloop’un yapımı için izinleri aldı. Projenin bazı aşamalarında detayları basına aktarıyorlar.

OpenAI

Musk, 2015 yılında kar amacı gütmeyen bir yapay zeka firması kurdu. Firma olarak insanlığa yararı dokunacak yapay zeka çalışmaları yapılıyor.

[irp posts=”2947″ name=”Yapay Zeka Kullanımı Gittikçe Yaygınlaşıyor”]

Yapay zekanın herkese erişilebilir olmasını ve devletler, büyük şirketlerin yüksek maliyyetle yaptığı zekayı ucuz ve ulaşılabilir kılmak için çalışıyor.

2016 yılında Neuralink’in kurucu ortağı olan Elon Musk, insan beyni ve yapay zekanın birleştirmesi üzerinde çalışıyor. İnsan beynine yerleştirilebilir cihazlar üreterek insanların yapabileceklerinin kapasitesini arttırmak amaçlanıyor.

The Boring Company

The Boring Company ile yer altı üzerinden araç trafiğini tüpler aracılığıyla sağlamak hedefleniyor.

Şubat 2017’de Los Angeles’da bulunan SpaceX ofisinin altını kazmak için çalışmalara başladı. Şu sıra eyaletlerle izin problemlerini aşmaya uğraşılıyor.

Elon Musk’ın serveti ne kadar?

Musk’ın Ekim 2017’de ki tahmini net geliri 20.800 milyon dolar. Forbes 400 listesine göre Musk, Amerika’nın en zengin 21. kişisi. Kişisel serveti ise 17 milyar doların üzerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Dünyanın ısısından elektrik üretildi!

Bilim insanları, enerji üretiminde her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar. Güneş’e ve bağlı diğer doğal kaynağa bağlı olan enerji üretimimiz artık en doğal haliyle karşımızda olacak. Yapılan araştırmalar…

Okyanusa düşen her şey bulunabilecek

Araştırmacılar, son keşfiyle uçsuz bucaksız okyanuslarda kaybolanlar için yeni bir keşif yaptı. 18 Mart 2014 tarihinde Malezya Havayolları Uçuş MH370 Güney Hint Okyanusu üzerinde seyir halindeyken kaybolmuş ve hala o…

Uzay Aracı Parker Probe Tanıtıldı

Nasa tarafından tanıtılan ve oldukça yoğun bir kullanım ile karşımıza çıkacağına inandığımız Parker Probe ile ilgili yeni gelişmeler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Güneşin atmosferine gönderilmesi planlanan bu araç, yapısal olarak…

Hollanda, denizde yüzen bir güneş enerjisi çiftliği planlıyor

Yüz binlerce yüz yüzölçümü bulunan yüzen güneş panelleri Hollanda için temiz enerji sağlayacak. Altı Hollanda şirket ve kuruluşu, Oceans of Energy tarafından tasarlanan Off-shore güneş enerjisi santrali “Project-Solar-at-Sea” in geliştirilmesine başladı. Reuters…