Menu

Derste Kafasını Kullanamayan Tespit Edilecek

6 sene ago 0

Teknoloji geliştikçe hayatımızın içine girmeye ve müdahale etmeye  devam ediyor. Bu sefer ki müdahale ise dersteki öğrencilerin dikkat dağınıklığı üzerine kurulmuş durumda. Bir termal izleme tekniği geliştiren bilim insanları, termal kameraları kullanarak beynin o anda ne derece çalışıp çalışmadığını görmemizi sağlayacak bir izleme sistemi geliştirdiler.

Günün herhangi bir anında zihinsel aktivitelerin gerçekleştiği bir anda, film izlerken, maçı yorumlarken veya kitap okurken zihnin ne kadar çalıştığını bir termal kamera aracılığıyla kaydediliyor. Güzel bir iş gibi görünse de esasen korkutucu bir adım. İnsan doğasına zihinsel bir müdahalenin iyi bir sonuç olmayacağı aşikar. Kullanım şekline değişebilen bir durum elbette. Dersin ortasında dikkati dağılan birine müdahale etmek pek ala faydalı olabilir.

Bazı bilim insanlarının bir araya gelerek gerçekleştirdiği proje sonuçlarını ciddi oranda olumulu yönde verdi. Avustralya, Almanya ve Japonya’dan katılan araştırmacılar beynimizdeki zihinsel çabaların derecesini görmeyi sağlayacak bir mekanizma geliştirdiler. Beyindeki sıcaklıklar çalışan bölgeleri temsil ediyor ve bilişsel yük tahmin ediliyor.

Örnek vermek gerekirse, şaşırdığımız anda vücudumuz bir reaksiyon gösterir ve kan daha fazla ve yoğun şekilde vücutta akmaya başlar. Bu da vücudun sıcaklığını artıracak bir etken olur. Bir köpekten korkup kaçtığımızda da vücut koşmaya bağlı olarak ısınır, kan da buna bağlı olarak daha yoğun bir döngüye gider. Bilim insanlarının yaptığı bu termal araştırma da beyindeki çalışan bölgelerin, esasen beynin bilgi işlenen bölümünde çalışıp çalışmadığını görmeyi sağlıyor. Bunu sınıflardan birine yerleştirildiğini düşünürsek, beyni termal bir kamerayla görüntülenen öğrencinin, beyninin bilginin işlendiği yeri kullanıp kullanmadığı görülebilir.

Sonuçlar henüz kesinlik kazanmadı. İlerleyen zamanlarda özel olarak kullanılabileceği gelen haberler arasında.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir