Boeing ‘Uzay Taksisi’ programına hız verdi

0
166

Uzaya çıkış en nihayetinde gerçekleşmiş olsa da devamında orada bir yaşam arayışı süregeldi. Şimdilerde de orada bir koloni kurmak, insanları oraya taşımak fikri hasıl oldu. Bunun için büyük bütçeler, büyük firmalar yoğun bir tempoyla uğraş veriyor. NASA bunların başında olsa da hayalperest “dev” firmalar mevcut. Özel şirket olan SpaceX, 2022 yılında Mars’ta koloni için hazır olacağını her seferinde yineliyor. Falcon9 roketlerinin başarılı gidiş ve gelişleri bu programı hayalden biraz daha gerçekçi temellere indirgiyor.

Uzay macerasına bir uçak firması olan Boeing de katıldı. 2018 yılı sonlarına test uçuşunu ertelemişti. Uzay taksisi programı için destekleyici roketin yapımına da çoktan başladı. Hal böyle iken Falcon9’a alternatif denilebilecek bir şekilde uzay taksisi programı işlerlik kazanıyor.

NASA, Boeing ve SpaceX’i ilk olarak ‘Ticari Taşımacılık Programı’nın iştirakleri olarak görev verdiğinde firmalar arasında. Kurumun esasen 2017 yılı itibariyle Rusya’ya bağlılığına son vermeyi hedefliyorlardı. Fakat, uzay teknolojileri geliştirmek zor iş olduğu için her iki firma da mürettebatlı uçuş süreçlerini 2018’in sonuna ertelemek zorunda kaldıklarını açıklamıştı. Hatta gelen haberlere göre 2019’a kadar da ertelenebilir. Uzay taksisi programına ilk taksi ne zaman uçuşa geçecek, henüz belirsiz. Boeing en azından Atlas V roketinin yapımına başlamasıyla, CST-100 Starliner adlı taksiyi ilk olarak yörüngeye taşıyacak.

Boeing Atlas V ve Starliner ile uğraşırken SpaceX de yine kendi sisteminde çalışmaların devam ediyor. Gelişmeler şimdilik bu yönde.

Siz de yorumlarınızı bizle paylaşın.

Leave a reply