Menu

Balinalar ve Yunuslar “İnsanlar Gibi” Hayat Sürüyor

6 sene ago 0

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre balina ve yunuslar da insanlar gibi sosyal bir hayat sürdürüyor. Ortaya çıkarılan bir diğer bilgiye göre hayvanların beyinleri ne kadar büyükse, davranışları da insanlara o kadar benziyor.

Yakın zamanda da yapılan bir araştırma, balina ve yunusların insanlara benzeyen davranışlarının nedeninin beyinlerinin büyüklükleri ile ilgili olduğunu ortaya çıkarıyor. 90’dan fazla balina, yunus ve domuz balığı türünün davranışlarının incelenmesi sonucu bu verinin elde edildiği öğrenilen bilgiler arasında. Listelenme yapılan bu araştırmanın sonucunda araştırmacılar, hayvanların beyinlerinin ne kadar büyük olursa davranışlarının insanlara o kadar benzediği ortaya çıktı.

Araştırmada, “kültürel beyin hipotezi”ni işaret ederek zekanın karmaşık sosyal gruplar oluşturmanın bir sonucu olduğunu işaret ediyor. Yapılan bu araştırma da gösterdi ki balinaların ve yunusların da bireysel olarak öğrenmek yerine sosyal olarak topluluk haline öğrenmeyi tercih ettikleri daha önce yapılan araştırmalarda zaten bilinen bir geçekti. Balinaların gözlemlenen davranışları arasında ise toplu şekilde avlanma, gözlemleyerek bir şeyi öğrenme, topluluk olarak iletişim dili kullanma ve geliştirme bulunuyor.

St Andrews Üniversitesi’nden biyolog Prof. Dr. Luke Rendell, balina ve insan beyinlerinin farklı olduğu düşünülse de araştırmanın benzer sosyal davranışları da ortaya çıkardığını sözlerine ekledi. Balina ve yunusların beyinlerinin, sosyal yapılarının ve zekalarının araştırılması, evrimin nasıl işlediğini anlamamız konusunda önemli katkı sağlayacağı iddia ediliyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir