Apple’ın Eski Grafik İşlemcisi Üreticisi 550 Milyon Euro’ya Satıldı

Total
0
Shares

Akıllı telefonlar için grafik işlemleri tasarlayan İngiltere teknoloji firması Imagination, Çin destekli bir yatırım şirketi tarafından 550 milyon £ karşılığında satın alındı. En büyük müşterisi olan Apple, ürünlerini kullanmayı bırakacağını söyleyince Haziran ayından itibaren satış kararına sıcak bakıldı.

Imagination patronu Andrew Heath, Çin destekli Canyon Bridge’in devralımının “çok iyi bir sonuç” olduğunu ve firmanın merkezinin İngiltere’de kalmasını sağlayacağını söyledi.  Yabancı bir yatırımcı tarafından satın alınan en yeni İngiliz çip tasarımcısı Imagination oldu.

Geçen yıl, Apple ve Samsung akıllı telefonlarında kullanılan mikroçip teknolojisini tasarlayan ARM, Japonya’nın Softbank firması tarafından 24 milyar £ karşılığında satın alınmıştı.

Canyon Bridge Capital Partners firması, son zamanlarda Çinli yatırımcılardan 1.5 milyar dolar (1.1 milyar sterlin) tutarında yatırım yaptı. Firmanın Pekin ve San Francisco’da ofisleri bulunuyor.

Firma, devralımdan sonra Hertfordshire’da kurulmuş olan Imagination için şu an işi aksatmak gibi hiçbir planı olmadığını söyledi.

Canyon Bridge ortaklarından Ray Bingham, “Imagination teknoloji platformunun İngilizlerin geliştirdiği yeniliğin küreselleşmesini sürdüreceğini düşünüyoruz. Firmanın Asya’ya yayılmasını hızlandırmak için İngiltere’nin yetenek ve uzmanlığına yatırım yapıyoruz.” dedi.

Apple, nisan ayında kendi ürünlerini kullanmak için firma kuracağını açıklaması üzerine Imagination hisselerinde de yarı yarıya değer düşüş görülmüştü. Apple’ın iPhone, iPad ve iPod  modellerinde kullanılan çip teknolojisi için telif hakları ödemeleri, Imagination’ın gelirlerinin yaklaşık yarısını oluşturuyordu.

Bay Heath, “Imagination, Apple’ın dayanaksız iddialarına ve müteakip anlaşmazlığında rotayı değiştirene kadar geçen 18 ay boyunca operasyonel ve mali açıdan mükemmel ilerleme kaydetti.” dedi.

Bu, bir Batılı teknoloji şirketi için Canyon Bridge’in ilk anlaşması değil. Firma, ABD’li çip üreticisi Lattice Semiconductor’u satın almak için 1.3 milyar dolarlık bir anlaşma için onay almak istiyor.

Geçtiğimiz hafta da Trump yönetimi, Lattice’in Çin destekli şirkete satılmasını ulusal güvenlik riskleri gerekçesiyle yasaklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Madencilik için en iyi dizüstü bilgisayarlar 2018

Kripto para birimleri üretimi için en iyi dizüstü bilgisayarlar konusunu sizler için hazırladık… Kripto para birimleri için başarılı bir şekilde madencilik yapmak için büyük bir madencilik bilgisayarına ihtiyacınız olduğunu kim…

Yeni Nesil Bilgisayar İşlemcileri Geliyor

Bilgisayarlar için işlemcilerin önemi oldukça büyük. Zira bu hem hız konusunda, hem de pratik kullanım konusunda bizler için ciddi bir yenilik ve pratik çözüm sunuyor. Peki ama nedir bu yeni…

AMD, Radeon E9170 grafik işlemci serisini duyurdu

Bir süredir Radeon E9170 tümleşik grafik işlemcisi AMD’nin gündemde bulunuyordu. Fakat resmi bir açıklama bekleniyordu bu yeni işlemci için. Sonunda resmi kanallardan E9170 işlemci serisini tanıttı. 14 nm FinFET süreciyle üretilen E9170 serisi, 40W TDP’nin…