Alman mahkemesi: Facebook “tüketici verilerini” paylaşıyor

0
161

Alman mahkemesi dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya sitesi Facebook’un, varsayılan gizlilik ayarlarını ve kullanıcı verilerini veri koruma kurallarına karşı ihlal ettiği gerekçesiyle ceza kesti. Alman yasalarına göre, kişisel bilgiler yalnızca kişinin açık izni ile bir firma tarafından kaydedilebilir ve kullanılabilir. Gelen şikayetleri değğerlendiren Alman mahkemesi, Facebook’un yasalara aykırı şekilde davrandığına hükmetti.

Berlin’deki hakimler, Facebook’un varsayılan olarak kişisel veri paylaşımı ayarlarının çoğunu bıraktıklarını tespit ettiler. Böylece, pratikte, şirket tüketicilere verilerini nasıl kullanacakları konusunda “anlamlı bir seçim yapmayı reddediyor.” diyor Alman tüketim örgütleri federasyonu VZBV. Haiko Duenkel, Facebook, merkezinde varsayılan gizlilik ayarlarını gizliyor ve kullanıcılar kayıt olurken yeterli bilgi onayları karşısına sunmuyor” açıklamasında bulundu. (Haiko Duenkel Almanya’nın önde gelen hukuk uzmanları arasında yer alıyor.)

Hakimler ayrıca, varsayılan olarak dahil edilen beş farklı ayarı yasalara aykırı buldu. Bu, ortak konumdaki konum verilerini paylaşmayı ve harici arama motoru hesaplarını bağlamayı ve her İnternet kullanıcısının bulunmasını sağlıyor. Mahkeme aynı zamanda Facebook’un kullanım şartlarının sekiz paragrafının yasalarla tutarsız olduğuna karar verdi. Bu temelde insanların gerçek isimlerini sosyal ağda kullanmaları yükümlülüğü ile ilgilidir.

Bu ihlal yüzünden Facebook’a 250.000 € para cezası verilebilir. Şirket kararın temyiz edeceğini söyledi.

Almanya, Avrupa’nın önemli bir Facebook pazarı konumunda. Ülkenin 80 milyon nüfusunun yaklaşık 30 milyonu bir sosyal ağda kayıtlı. Yaklaşık 23 milyonu her gün Facebook’u aktif olarak kullanıyor.

Leave a reply