Ahtapotların Kurduğu Bir Şehir Keşfedildi

0
132

Avustralya sahillerinde yeni keşfedilen bir yapı doğa severleri oldukça heyecanlandırmış durumda. Bu yeni keşif, ahtapotların kurduğu bir şehir yerleşkesinin olduğu ifade ediliyor. Ahtapotlar da insanlar gibi sosyal bir yapının temelini su altında yapmışa benziyor. Ahtapotların bu şehir yerleşiminin şu an durumun ne olacağını bilinmiyor. Bilindiği gibi Avustralya kıyıları bariyer resifleri gibi oldukça geniş bir su altı kantonuna sahip. Yüzlerce hatta binlerce çeşit hayvanın varlığı biliniyor ve doğal görünümüyle oldukça fazla turist çekiyor. Bu yer altı şehrinin de doğasına zarar vermeden benzer bir kullanım ile faaliyete geçeceği tahmin ediliyor.

Ahtapotların diğer canlılara göre zeka kabiliyetlerinin varlığı biliniyordu. Hatta öyle ki insanlık yok olduğu zaman bile varlıklarını sürdürebilecek ender canlılardan biri olduğu biliniyor. Bilim insanlarının tahminine göre ahtapotlar insanlık kadar ilerleyebilecek bir zekaya sahip. Ancak bu kadar ilerleyememesinin nedeni de ahtapotların çiftleşme dışında pek bir aktivite yapmamayı tercih etmemiş olması. Ancak görülenin aksine ahtapotlar da çiftleşme dışında bir faaliyette bulunmuş ve bu sosyal çevrenin ilk adımı olan şehir yerleşmesini inşa etmiş.

Avustralya’da bulunan bir resifte yaşayan 15 “Octopus tetricus” türü ahtapotun yaptığı bu yapı, ön yargıları değiştirecek nitelikte. İnsanlığın yok olması halinde besin zincirinin en tepesinde olacağı düşünülen ahtapotların pek da isabetsiz olmayacağı görülüyor.

2009’da keşfedilen bu bariyer resifinin bir çiftleşme alanı olduğu düşünülüyordu. Ancak o bölgeden ayrılmayan 15 ahtapotun araştırılması sonucu bu şehir keşfediliyor. Aşağıda bu resifin içinde yer alan şehrin videosu mevcut:

[youtube id=”_AXERl6aTgU” width=”600″ height=”340″ position=”left”]

Leave a reply