Sosyal Medya

WhatsApp = Snapchat + Telefon + SMS + Facebook + Instagram + Twitter

Sosyal medyadan artık kaçışımız yok. WhatsApp‘in son güncellemesiyle birlikte mahalle bakkalına bile komiklikler şakalar vs. gönderebileceğiz. Snapchat ile başlayan bir “story” olayı gün geçtikçe diğer mecralarda da kendine yer buldu. İlk başlarda sadece mesaj gönderebildiğimiz WhatsApp sonraları kendine konuşmayı, görüntülü görüşmeyi, mesajlar bırakmayı entegre etti. Şimdilerde ise Snapchat özelliği olan ve daha sonra Intagram‘a eklenen story özelliğini kendine ekledi.

Bundan kaçış olur mu bilinmez ama 20 yıl önce masaüstüne sığdırılan bir dünya eşya şimdi bir bilgisayara hatta telefona sığıyor. Sosyal ağların da akıbeti bu yönde gibi ilerliyor. Şu an piyasanın gerçekten sahibi denilecek Facebook, rakiplerini yenemeyince satın alma yoluna gidiyordu. Instagram’ı, Snapchat’e yaptığı teklifin kabul edilmemesiyle satın aldı ve çoğu özelliğini kendi uygulamasına yerleştirdi. Geçtiğimiz günlerde de Instagram’a gelen çoklu fotoğraf ekleme özelliği Twitter’da olan bir özellikti ve artık Instagram‘da. Snapchat’i de onun yerine satın aldığı uygulama ile bitirmesi ironik olmuş oldu.

Facebook Mu WhatsApp Mi?

WhatsApp’i de satın alan Facebook, tüm sosyal olanağı tek uygulamada birleştirme olayına Facebook’ta mı girecek, WhatsApp’te mi? Şu an Play Store’daki iki uygulamanın indirilme sayıları 1-5 milyar arasında. Facebook açık ara öndedir ama insanoğlunun Facebook‘tan bıkma seviyesi yaklaşıyor. Google çatısı altındaki FriendFeed’in bitmesi de yine benzer “bıkma” seviyesinden gelmedi mi? WhatsApp ise artık bir gereklilik. Firmaların bile artık iletişim araçları bu uygulama üzerinden olmaya başladı. Zannımca önümüzdeki 5 yıl içerisinde WhatsApp Facebook’u önüne geçecektir. Tabii o zamana kadar gelişmiş bir uygulama çıkmaz veya çıktığında Facebook satın almaz ise.

Son aramalar:

  • note 2 donuyor
İlgili Yazı:  Rusya, Facebook'u Yasaklıyor İddiası!

Editör Hakkında

Osman Tok

2005 yılından beri internet dünyasında yazılar yazmaktayım. İlk web sitemi 2007 yılında kurdum. Profesyonel olarak web geçmişim 2010 yılında başladı. Birçok proje gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Bir Yorum Yazın