Bilim

Ücretsiz 3 boyutlu Mars seyahati!

Google ile NASA’nın ortaklaşa çalıştıkları proje ile VR gözlük kullanarak veya web tarayıcısı üzerinden Mars seyahati olasılıklı bir hale geliyor. Yaşadığımız gezegeni daha iyi bir yer haline getirmeye çalışıp da umutlarını günbegün yitirenler için Mars belki bir umut olabilir. Ama eğer milyarlarca dolarınız ve bunu yapacak büyük bir şirketiniz varsa bu ihtimal ikinci plana atılabilir. Yani kendi uzay aracınızı yapıp atmosfer dışına çıkarak yaşam belirtileri olan bir gezegen arayabilirsiniz.

“Mars’a Ulaşın” adlı deneysel proje sayesinde kullanıcılardan herhangi bir ücret alınmadan ve o kadar maliyeti yüksek bir harcamaya sizi zorlamadan kızıl gezegende gerçek zamanlı olmasa da gerçek boyutlarda bir uzay seyahati yapabileceksiniz. 3 boyutlu olan model, NASA’nın ‘Curiosity Rover’ adını verdiği keşif aracı sayesinde çekilen ve dünyaya gönderilen dijital görsellere dayandığı bildiriliyor. Google’un zaten dünyadaki her bir yer için hazırladığı bir maps ve bu maps’e entegreli bir VR görünümü mevcut. Bu resimler daha sonra NASA’nan Jet Propulsion Laboratory adlı laboratuarında bir araya getirildi. Google ve NASA söz konusu Mars kopyasının Google Cardboard, Daydream, Gear VR, Oculus ve HTC Vive sanal gerçeklik gözlüklerini de eklemleyerek dünyalılarca erişilebilir olmasını sağlamak için ekip çalışması yaptı. Proje VR cihaz üzerine kurulmuş olsa da web tarayıcısı üzerinden de kolayca erişebiliyorsunuz. Da fazla detayı şu adresten inceleyyebilirsiniz. https://www.nasa.gov/feature/jpl/take-a-walk-on-mars-in-your-own-living-room

İlgili Yazı:  Vertigo hastaları için ümit verici gelişme

Editör Hakkında

Tekno Hocası

2005 yılından beri internet dünyasında yazılar yazmaktayım. İlk web sitemi 2007 yılında kurdum. Profesyonel olarak web geçmişim 2010 yılında başladı. Birçok proje gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Bir Yorum Yazın