Ana sayfa Teknoloji Uber’e yatırımcıları rakip oluyor

Uber’e yatırımcıları rakip oluyor

3
0
Paylaş

Kullanıcıların gitmek istediği bölgelere kısa sürede ulaşmalarına yardımcı olan modern taksi şirketi Uber, uzunca bir süredir şirketi ile ortaklık yapan iki Asyalı büyük yatırımcısıyla kötü bir ilişki yaşamakta ve her geçen gün bu işler daha karmaşık olma yolunda ilerlemekte. Uber’in ani bir karar ile görevden atılmasına karar verdiği CEO’su Travis Kalancik zamanında ortaklık yaptığı Didi şirketi ve Uber’e önceki aylarda oldukça yüksek miktarlarda yatırımda bulunan Softbank, merkezi San Francisco olan şirkete rakip olacak bir ortaklık yapmaya karar verdi. İki büyük şirket Uber’i Asya pazarı üzerinden kaldırabilecekleri bir ortaklık kurarak kendi modern taksi şirketlerini açacaklar.

Son zamanlarda şirkete daha fazla ağırlığını koymaya başlayan Softbank, Uber’e ABD, Avrupa, Avustralya gibi yerlerde işlerini büyütmesini ve buralara yoğunlaşmalarını istediklerini açıklamıştı. Bu yapılan açıklamanın Softbank’ın rakip şirketlere yapmış olduğu yatırımlarının sebep olduğu düşünülmüştü. Ama şirketin planlamış olduğu bir açıklaması daha ortaya çıktı.

Uber’in diğer yatırımcıları arasında yer alan Didi şirketi ile anlaşan Softbank, Japonya üzerinde iş yapma kararı aldı. Bu alınan karar Uber’in Asya pazarında gerilemesine neden olacak gibi duruyor. Didi şirketinin Asya kıtası üzerinde hamle yapma kararı oldukça normal. Şirket Uber’le yaptığı ortaklık sonrası hızlı bir yükselişe geçmişti. 2018 yılında şirket, yerel servisi satın alarak Brezilya’ya giriş yaptı sonrasında ise Tayvan’a geçti. Softbank ise Uber’in en büyük yatırımcılardandır.

İlgili Yazı:  Robot Eller Geliyor
Paylaş
Önceki makaleiOS12 ile sil baştan geliyor!
Sonraki makaleFortnite Oyunu PUBG’yi Geçti
2005 yılından beri internet dünyasında yazılar yazmaktayım. İlk web sitemi 2007 yılında kurdum. Profesyonel olarak web geçmişim 2010 yılında başladı. Birçok proje gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here