Turkcell ve Yandex’ten Yerli Arama Motoru: Yaani

Rus arama motoru Yandex ile ortaklığa giden Turkcell’in tamamen Türkçe içeriklerden oluşan Yaani isminde arama motoru geliştirdiği ortaya çıktı.

Yaklaşık bir ay kadar önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin ulusal arama motoru geliştirmesi gerektiğini belirtmiş ve bu açıklamanın hemen ardından Geliyoo gibi farklı girişimler ortaya çıkmıştı. Edinilen son bilgilere göre yerli arama motoru konusunda Turkcell’in de önemli bir proje üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Yandex’ten Yerli Arama Motoru: Yaani

Rus Izvestia gazetesinde yer alan bilgiye göre Yandex ile ortaklığa giden telekomünikasyon devi, “Yaani” isminde arama motoru geliştiriyor. Tamamen Türkçe içeriklere sahip olacak platformun ülkemiz kullanıcılarına özel servislerle birlikte geleceği ifade ediliyor. Yaani.com alan adı kayıt bilgilerini (whois) incelediğimizde adresin 2006 yılında alındığı ve son güncellemenin geçtiğimiz 15 Şubat tarihinde yapıldığı görülüyor. Üstelik adresin İletişim A.Ş. üzerine kayıtlı olması, gazetenin iddialarını önemli oranda destekliyor.
Öneri Yazı:  Turkcell Bedava İnternet Kampanyası 2018

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
scroll to top