Tasarımcıların sık sık kullandığı bir program olan Adobe Photoshop beklenilenleri üst düzeyde karşılamaktadır. Şu an piyasada bulunan fotoğraf düzenleyici programlarının en iyisi sayılan Photoshop, çıkardığı son sürüm CS6 ile yine adından sıkça söz ettiriyor. Öğrenmesi kolay ama üst düzey işlerin ortaya çıkması epey zor olan bir programı dersler yardımıyla geliştirmek mümkün. Ama Türkçe yayınların kısıtlı olduğu düşünülecek olurca İngilizce yayınların takip edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Video izleyerek öğrenenlerin çok olduğu düşünülürse programın dilinin de İngilizce olması gerekiyor. İndirdiğiniz Adobe Photshop’un dilini İngilizce yapmak gerekebilir. Çünkü video eğitimlerini tam anlayamıyorsanız mecburen tıkladıkları yerleri takip ederek yapmamız gerekiyor. İngilizce görüp, Türkçeyle karşılaşmak biraz can sıkıcı olabilir.

Dili Türkçe olan bir Adobe Photoshop ekranı.

Photoshop Dilini İngilizce Yapmanın Yolları

Şu an bilinen 3 yöntemi vardır. Birincisi programın kendi içindeki ayarlar sekmesinden yapmanız, ikincisi dosya konumundan düzenleyerek yapmamız, üçüncü yol ise pek tercih edilmeyen kurulumu kaldırıp yeniden yüklemek. Şimdi bu süreci görsellerle anlatalım.

1. Yöntem: Photoshop içinden dili değiştirmek.

Bu aşamada Adobe Photoshop programımızı açıyoruz. Düzen > Tercihler > Genel seçeneğine tıklıyoruz Arabirim sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza gelecek ekranın alt kısmında Kullanıcı Arayüz Dili kısmı olacaktır. Oradan İngilizce seçeneğini seçip kaydediyoruz. Programı açıp kapatınca Photoshop dili İngilizce oluyor.

2. Yöntem: Dosya Konumundan Photoshop Dilini İnzgilice Yapmak

Bu yöntem de basit bir yöntemdir. Aşağıdaki yolu takip ederek bir dosyanın ismini değiştirmeye dayanıyor. Öncelikle Photoshop programımız kapalı olacak. Daha sonra aşağıdaki dizini takip ederek gerekli dosyalara ulaşıyoruz.

C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop sürümünüz\Locales\tr_TR\Support Files dosya konumunda bulunan tw10428.dat isimli dosyayı buluyoruz. Sağa tıklayıp .dat olan uzantıyı .bak olarak değiştiriyoruz. 

.dat dosyasının .bak olarak değiştirilmesi.

3. Yöntem: Adobe Photoshop’un kaldırılıp yeniden kurulması.

Bu yöntem ilk 2 yöntem başarısızlıkla sonuçlandığından denemenizi öneririz. Denetim Masası > Program Kaldır kısmından programı kaldırıp Adobe Creative Cloud yardımıyla yeniden kurabilirsiniz.

Öneri Yazı:  Yavaş Çalışan Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri

Adobe Photoshop Dilini İngilizce Yapmak: Sonuç

Uyguladığımız yöntemleri kendi progrmaımızda deneyerek sonucun sağlamasını yapmış olduk. Siz de bu yöntemlerle Adobe Photoshop dilinizi İngilizce yapabilirsiniz.

Sonuç Olarak Photoshop Dili İngilizce oldu.