Oyun

Steam Kızdıkça Oyun Banladı!

Steam önemli bir platform ve günden güne bu platform misli hızla büyümeye devam ediyor. Böylesine büyük bir platform üzerinde hakimiyetkurmaksa bazen gerçekten de zor olabiliyor. Binlerce yapımcı, yüzbinlerce oyun tek bir yerde toplanınca Valve da bazen sert kararlar alabiliyor.

Steam 200’e yakın oyunu platformdan attı!

Valve tek bir hamle ile 173 adet oyunu sistemden attı. Bu aynı zamanda PC tarihindeki en büyük platform ban’ı oldu. Atılan tüm oyunların tek bir oyun firmasına ait olmasıysa işin en ilginç yanı oldu. Silicon Echo Studiostarafından geliştirilen 173 video oyununun tamamı mağazadan kaldırıldı.

İlk başta haksızlık gibi görünebilir ama inanın işin arkasında çok daha ilginç şeyler var.

Valve bu şirket tarafından geliştirilen ve uzaklaştırılan oyunlara bahane olarak Sahte Oyun ibaresini kullanmayı uygun görmüş. Peki, neden?

Temmuz ve Ağustos aylarında bağlantılı firmalardan biri olan Zonitron Productions tam 86 oyunu Steam’e sunmuş. Bu aynı zamanda platformun o aylardaki tüm çıkış yapan oyunlarının yüzde 10‘u gibi korkunç bir rakama denk geliyor.

Firmanın bu kadar çok oyunu aynı anda piyasaya sürmesi gerçekten de akıl karı iş değil. Valve da böyle düşünmüş olacak ki bir araştırma yapıyor ve olayı ortaya çıkartıyor.

Steam kartlarını toplayıp, bunları gri market üzerinden satan yapımcılar oyunları da bu kartları toplayabilmek için kullanıyorlar. Kartların toplam değerleri çok olmasa da ortada onlardan muazzam sayıda olunca elbette gerisi de geliyor.

İlgili Yazı:  Yeni Ataribox'ın Fiyatı Belli Oldu!

Editör Hakkında

Osman Tok

2005 yılından beri internet dünyasında yazılar yazmaktayım. İlk web sitemi 2007 yılında kurdum. Profesyonel olarak web geçmişim 2010 yılında başladı. Birçok proje gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Bir Yorum Yazın