Bilgisayar

Raw Formatı Olan Harddiskleri NTFS’e Çevirme

Bilgisayarı yönet kısmında ve bios ayarlarında görünen; ancak USB’yi bilgisayara taktığımızda görünmeyen bir durumla karşılaştıysanız bu konuya gelmiş bulunmaktasınız. Bu sorunun forumlarda yöntemleri sıralanmış olsa da çoğu teknik hatayla sonlanmakta. Size anlatacağımız yöntem en kestirme ve net olan yöntem olmaktadır. Öncelikle sorunun temeline inelim.

RAW nedir?

RAW, dijital fotoğraf makinelerinde filmin karşılığı olan sensör üzerine düşen görüntü dijital işlemci tarafından sayısal verilere dönüştürülüp fotoğraf haline getirilir. Çekim sırasında belli işlemlerden geçen ham görüntü genelde JPEG bazen de TIFF dosya biçimine dönüştürülür.

Esasında kaliteli bir çekim için RAW format candır. Ama sorunumuzdaki esas sıkıntı RAW formattır. RAW’a dönüşmesinin en temel nedeni bilgisayarınızı istenilen şekilde kapatmamanız veya HDD üzerinde kalıcı hasarlar bırakmanızdır. Aniden RAW formatına dönüşür ve kolay kullanılmaktan çıkar.

RAW formatına dönüştüğünü nasıl öğrenirim?

Masaüstünde Bilgisayarım üzerinde sağa tıklayıp Yönet diyin. Gelen pencerede Disk Yönetimi diyip biraz bekleyin. Tabii bu arada HDD’niz bilgisayarınıza takılı halde bulunsun. Orta-alt kısımda HDD’nizin formatını göreceksiniz. Eğer NTFS ya fa FAT32 değilse sorunu çözmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Gerekli Programımız Nedir?

Bu işlem için kullanacağımız prgramın adı EASEUS Partition Master Professional Edition’dır. Gezginler.net üzerinden de indirmek mümkün. Son sürümdür muhtemelen ve işinizi görecek özellikler sahiptir.Aynı şirketin Partition Table Doctor adlı yazılımı da var. Yine aynı şirketin bir de Easeus Data Recovery Wizard adlı bir programı var. O program yardımıyla RAW’a dönüşen içi dolu bir diskteki bütün dosyalarınızı kolaylıkla kurtarabiliyorsunuz. Ancak bizim işimizi EASEUS Partition Master Professional Edition görecektir. (indirme adresi easeus.com)

Raw HDD Nasıl NTFS’ye Çevrilir?

Programın kullanımı aşağıdaki görselde sıralı şekilde gösterilmiştir. Özetle: programı indir > kur> diski seç > tarat > recover > kapanış.

raw-formati-olan-harddiskleri-ntfse-cevirme

Eksik olan bir yer veya takıldığınız noktaları aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Son aramalar:

  • raw fat32 çevirme
  • harici disk raw sistemi ntfs çevirme
  • ntfs data recovery format atma kullanımı
  • raw formatı ntfs ye çevirme
  • raw formatını ntfs ye dönüştürme
  • raw harddiski ntfs ye çevirme

Bir Yorum Yazın