Nasıl Yapılır?

Önbellek Nedir? Önbellek Nasıl Temizlenir?

0

Önbellek Nedir?

İnternet tarayıcısı önbelleği, geçmişte ziyaret edilmiş internet sayfalarına ait verilerin saklandığı bir ara birim önbellek nedir sorusunun cevabıdır. Bu ara birim, daha önce ziyaret ettiğiniz internet sayfalarının daha sonraki ziyaretlerde kolay yüklenmesini sağlar. Böylece internet sitelerinin yüklenmesini beklemeden rahat bir şekilde interenette dolaşmanıza olanak sağlar.

Önbellek Ne İşe Yarıyor?

İnternet sitelerinin içeriği, tasarımları ve teknik altyapıları zamanla değişebilmektedir. Bu nedenle, internet tarayıcınızın ara belleğinde, siteyi daha önce ziyaret ettiğiniz zamana ait eski ve artık güncelliğini yitirmiş önbellek verileri yüklü durumdaysa, yenilenmiş tasarımlı sayfayı görüntülemekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle bir sıkıntıyı yaşamamak için belirli zamanlarla internet tarayıcınızın ara belleğinde kayıtlı eski veriler sizin tarafınızdan önbellek temizleme yöntemi ile silinmelidir ki güncel olanı görüntüleyebilesiniz. Bu temizleme işlemi güvenliğiniz açısından da gerekli olmaktadır. güvenlik açıklarını her gün araştıran ve CMS sistemlerinde güncellemeye giden yazılımlar bunu sık sık yapar. Önbelleklerde gezindiğiniz sitelere ait kullanıcı bilgileri ve şifreleriniz de isteğiniz doğrultusunda saklanmaktadır. Kayıtlı şifrelerinizi ve kullanıcı adlarınızı da önbelleklerinizi ara sıra temizleyerek bilgisayarınızdan silebilir ve herhangi bir virüs saldırısı ile karşılaşmanız durumunda bu bilgilerin hackerların eline geçmesini önlemiş de olursunuz.

Önbellek Nasıl Temizlenir?

Önbellek nasıl temizlenir sorusuna cevaben şunu diyebiliriz; her sistemin kendine özgü bir önbellek temizleme yöntemi vardır. Bunu farklı şekillerde yapmanız gerekecektir. Tabii kullandığınız tarayıcıyı ilk önce yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Aşağıda en fazla kullanılan tarayıcılarda önbellek nasıl temizlenir sorularına cevap olarak farklı farklı konularda işlemleri sırasıyla anlattık. Adımları takip ederek önbellek temizleme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Şu başlıklar ilginizi çekebilir;

Öneri Yazı:  Internet Explorer'da Önbellek Nasıl Temizlenir?

Nokia 3310 Efsanesi Geri Döndü

Önceki Makale

Google Chrome’da Önbellek Nasıl Temizlenir?

Sonraki Makale

Bunları da okuyabilirsiniz

Yorumlar

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla: Nasıl Yapılır?