Bilim

MIT: Wikipedia Bilimsel Kaynak Olabilir!

Dünyanın en büyük sanal ansiklopedisi olan Wikiedia, MIT’e konu oldu. Türkiye’de şu sıralarda siyasileri hedef alan söylemleriyle engellenene Wikipedia, son zamanlarda içerdiği bilgilerin doğruluğu konusunda tartışmalara neden oldu. Dünyanın sayılı teknoloji üniversitelerinden olan MIT, Wikipedia’da yer alan bilgilerin bilimsel çalışmalara kaynak olabileceği yönünde bir açıklama yaptı.

Her insanın bilgi eklemesinin mümkün olduğu Wikipedia, bağımsız yazarlar tarafından denetleniyor ve içeriği düzenleniyor. Herkesin katkı sağlayabileceği bu site, öğrencilerin de sık sık ödevleri veya tezleri için başvurduğu bir kaynak niteliği taşıyor. MIT ve Pittsburgh Üniversitesi araştırmacıları, sitede yer alan bilgilerin bilimsel çalışmalarda literatür taramalarına kaynak olabileceği yönünde bir araştırma sonucu açıkladı.

Wikipedia Bilimsel İçerikler Barındırıyor

Ders ödevleri, tezler için açıklayıcı ve genel geçer bilgilerin olduğu site oldukça popüler. Toplama bilgilerin yer aldığı sitede milyonlarca bilginin bulunduğu bir platform niteliği taşımaktadır. Bilimsellikten yoksun olduğu gerekçesiyle ülkemizde ve birçok ülkede bilimsel kaynak olarak kabul edilmiyordu. Ancak MIT’in son yaptığı açıklamayla birlikte bu bilgi değişikliğe uğrayacak nitelikte.

Yapılan araştırma, Wikipedia gibi geniş bir kitleye hitap eden ve erişimi oldukça basit olan bir havuzun, somut bir fayda sağlayıp sağlayamadığı üzerine kurulmuş. MIT’de görevli Profesör Neil C. Thompson, açıklamasında Wikipedia için: “Wikipedia bilimde neler olup bittiğinin bir kaydı değil, aslında bilimi şekillendirmeye yardımcı olan bir platformdur.” sözlerini kullandı.

Araştırma için çok sayıda akademik makale kullanıldı. Wikipedia’da yer alan bilgilerin o makaleyi doğrulayıp doğrulamadığı araştırıldı. Sonuç olarak MIT, Wikipedia’nın bilgilerini bilimsel olarak kabul edilebileceği hükmünü verdi.

İlgili Yazı:  Hollanda, denizde yüzen bir güneş enerjisi çiftliği planlıyor

Editör Hakkında

Osman Tok

2005 yılından beri internet dünyasında yazılar yazmaktayım. İlk web sitemi 2007 yılında kurdum. Profesyonel olarak web geçmişim 2010 yılında başladı. Birçok proje gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir