Bilim

Mars’ta Yaşam Deneyi Sonlandı

Görsel: AP

Uzak bir Hawaii yanardağında sekiz ay Mars deneyi yapan 6 bilim insanı, önümüzdeki pazar günü dünya medeniyetine geri dönecek. Mars’la aynı yaşam koşullarına sahip bir ortamda yapılan bu deney simülasyonu, altı NASA destekli araştırmacı tarafından gerçekleştiriliyor. Deneyin amacı astronotların uzay şartlarında psikolojik etiklerin nasıl olacağını ölçmek.

Yaşamlarını sürdürebilecekleri gıdalar uzayda da olduğu gibi dondurulmuş haldeydi. Bitiminde ise kendi yetiştirdikleriyle besinlerini karşıladılar. Taze sıkılmış ananas, papaya, mango, yöresel olarak yetişen sebzeler de diğer besinler olarak kullanıldı.

Dört erkek ve iki kadının mürettebat, ocak ayında dünyanın en büyük aktif yanardağ zirvesinin aşağısındaki geniş bir ovada karantinaya alındı. Dış dünyayla olan tüm iletişimleri, gerçeklik payı için sinyallerin Mars’tan Dünya’ya ulaşması için geçen süre kadar olan 20 dakikalık bir gecikmeye tabi tutuldu.

Deneyde farklı olan tek şey yer çekimli bir dünyada gerçekleşmesi. Tepeden tırnağa birçok şey NASA desteğiyle uzay şartlarına uyarlandı. Projenin araştırmacısı, Hawaii Üniversitesi profesörü Kim Binsted, deneye katılan üyelerinin kendilerini nasıl hissettikleri hakkında yazılı günlükler tuttuğunu söyledi.

Binsted, “Beş misyonumuz var. Bu beş misyonumuzdan çok şey öğrendik. Bir kere, takım en iyi takımlardan biri dahi olsa çatışmasızlık düşülemez. İlk olarak bu çatışmanın ortaya çıkacağını öğrendik. Dolayısıyla, gerçekten önemli olan şey hem birey olarak hem de bir grup olarak gerçekten dirençli, çatışmaya bakabilen ve ondan geri dönebilen bir mürettebata sahip olmak uzay yolculuğunda en önemli etkendir.” dedi.

NASA’ya göre 2030 yılında Mars’a yolculuk rutin hale gelecek. Bu deneyin de o dönemdeki yolculuklara ışık tutacağı görüşü hakim.

İlgili Yazı:  Hareket Enerjisi Elektriğe Dönüşüyor

Editör Hakkında

Osman TOK

2005 yılından beri internet dünyasında yazılar yazmaktayım. İlk web sitemi 2007 yılında kurdum. Profesyonel olarak web geçmişim 2010 yılında başladı. Birçok proje gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Bir Yorum Yazın