Bilgisayar

Intel Optane DIMM yakında çıkıyor

Kalıcı bellek döneminin habercisi olan Optane DIMM, 20 yılı aşkın süredir bilgisayar belleklerindeki en sağlam değişime yön veriyor. Son gelen iddialara göre, Intel Optane DIMM (çift sıralı bellek modülü) çıkışı için hazırlıkların son hızda devam ettiğini bildiriyor.

Bilgisayar belleklerindeki büyük değişim: Intel Optane DIMM

Optane DIMM, DRAM ve NAND flaşın en güzel karakteristik özelliklerini bir arada buluituruyor. DRAM’in hızı ve düşük gecikme zamanı ile NAND flaşın zor olmadığında bile veri kaydetme özelliği ile bu yeni belleklerde aynı potada kullanılıyor. Bu bellek modüllerinin çıkışı için ise 2018 yılının ikinci yarısı piyasaya sürülmesi planlandığı öğrenildi.

Intel Optane DIMM

Bu ikisini birleştirmek 3D XPoint belleğin süresini ve gecikmesini geliştirerek mümkün kılacak. Intel hali hazırda bu teknolojiyi öncül nalan tüketici bir sınıfı SSD’lerin satışına başlamış vaziyette bile. EK olarak şirket 3D XPoint çiplerin üretimine de hız kazandırmış olduğu gelen haberler arasında.

İlk olarak 2017 USB Küresel Teknoloji Konferansı etkinliğinde gösterilen Optane DIMM’in bellek eşlemeli bir makine olarak işlev göreceği fakat elde olan DDR4 DRAM ile mümkün olandan daha yüksek bellekleme yoğunluklarıyla çalışan birincil depolama aygıtı olacağı söylenmişti.

Bu gelişme ile birlikte DRAM endüstrisine hareket geleceği düşünülüyor. Bu endüstride fiyat düşüşü ve yoğunluk artışı yoluna gitmesi şart olacağı gibi tahmin ediliyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bize bildirin.

İlgili Yazı:  IBM 50 kubit kuantum işlemci prototipi üretti

Editör Hakkında

Osman TOK

2005 yılından beri internet dünyasında yazılar yazmaktayım. İlk web sitemi 2007 yılında kurdum. Profesyonel olarak web geçmişim 2010 yılında başladı. Birçok proje gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz