Bilim

Hareket Enerjisi Elektriğe Dönüşüyor

Bilimsel yaklaşımlar, gün geçtikçe kendini geliştiriyor ve daha yeni noktalara doğru ilerliyor. Bu yazımızda sizlere hareket enerjisini elektriğe dönüştürme yöntemlerinden birkaçını anlatmak istiyoruz. Nano iplik teknolojisi ile ön plana çıkarılan bu çalışmalarda, toplumsal fayda gözetiliyor diyebiliriz. Teksas Üniversitesi ve Güney Kore Hanyang Üniversitesi üzerinde hizmet veren bilim insanları tarafından ortaya atılan bu çalışmada, elektrik üreten bir iplik teknolojisi ön plana çıkarılıyor. Nanotüpler yardımı ile ortaya çıkan çalışmalarda, yeni güçler ve elektrik detayları üretiliyor. Saniyelik bükümler ve titreşimler, üretilen enerjiyi oldukça önemli kılacak gibi. Çünkü yapılan araştırmalara göre saniyede 30 büküm ile ilerleyen çalışmalarda, 250 watt enerji üretiliyor ki bu da önemli bir gelişme demek. Çalışmaları ilerleten ve karşımıza her zaman daha iyi işler çıkaran bu enerji konusu, birbirinden farklı dokunuşları online olarak büyütüyor ve ön plana çıkarıyor. Laboratuvar ortamlarında, şu an için ortalama ağırlığı sinekten daha hafif olan bir iplikçik ile birlikte bir led ampül yakılabiliyor güç olarak. Bu denge üzerinden ilerleyerek, sizler de kendi içinizde büyüyen bir tasarım düşünebilirsiniz.

Yeni dönem teknolojisinde, özellikle ihtiyaçlar konusunu düşündüğümüz zaman, daha çok kişisel enerji üretimi ön plana çıkıyor. Hareket enerjisinin elektriğe dönüşmesi, hem bağlılık konusunda daha iyi bir yere gitmemize, hem de kaynak tüketimi konusunda daha çok üretici olmamıza imkan sağlayacaktır. Merakla yeni gelişmeleri bekliyoruz.

İlgili Yazı:  Bilgisayar Ortamında Havadan Elektrik Üretildi

Editör Hakkında

Tekno Hocası

2005 yılından beri internet dünyasında yazılar yazmaktayım. İlk web sitemi 2007 yılında kurdum. Profesyonel olarak web geçmişim 2010 yılında başladı. Birçok proje gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Bir Yorum Yazın