İnternet

E-Ticaret, Seo ve Müşteri Memnuniyeti

0

Eticaret, seo ve müşteri memnuniyeti her ne kadar birbirinden uzak gibi görünse de aslında birbirine bağlı ve doğru orantılı bir şekilde gelişen etkenler. Bu üçlü arasında müthiş güçlü bir ilişki bulunmakta öyle ki firmaları başarıya götüren 10 etmen varsa 3 tanesi mutlaka bu saydıklarımdır. Şimdi biraz daha detaya inelim

E-ticaret ve müşteri memnuniyetini çok anlatmaya gerek duymuyorum kısaca bahsetmek gerekirse de müşteri eğer memnun olursa ürünü sosyal medyada paylaşır, hakkınızda olumlu yorumlar yapar ve en önemlisi sizi çevresindeki insanlara anlatır. Bu şekilde gelişen bir çember düzenli ve mutlu müşteriler demektir. Yapılan bir araştırmaya göre internet üzerinde yapılan olumlu yorumlar ürünün alınmasına karar verme aşamasında %70 seviyesinde bir etkene sahip.

Dönelim bizim üçlümüz eticaret, seo ve müşteri memnuniyetine. Müşteri memnuniyetini sağladınız her geçen gün yeni müşterileriniz kervana katılıyor ve bu şekilde bir döngü yakaladınız. Seo şu kısımda devreye giriyor, sizin aranma sayınız, tıklanmanız, domaininizin gücünü yükselterek sıralamalarda daha üst seviyeye çıkmasını sağlayabilir, bunun yanı sıra kullanıcıların sitenizde geçirdiği süre seo açısından son yıllardaki en önemli etkenlerden birisi olarak görülmektedir. Çünkü bir bakıma kullanıcıyı içerisinde uzun süre tutabilen bir web sitesi kullanıcı için faydalıdır. Kullanıcı için faydalıysa google bunu görür ve kullanıcıya fayda sağlayan bir web sitesinin gerçekten faydalı bir site olduğunu düşünerek sıralamalarda üst sıralarda çıkartır.

İyi, yapalım ama nasıl?

Boş tavsiye hiçbir zaman vermiyoruz bir tavsiye verdiysek bunu nasıl yapabileceğinizi de anlatmak görevimizdir. Öncelikle site dışı etkenlerden bahsedelim: Müşterinin firmaya ulaşabilmesi, mail ve sms ile bilgilendirmeler, kargo takibi, kargonun söylenen zamanda ulaşması ve en önemlisi kargoya zarar gelmemiş olması site dışında dikkat etmeniz gereken etkenlerden bazıları. Bu süreçte büyüklüğünüzle aynı oranda call centerlar kurabilir, mail ve sms servislerinden faydalanabilirsiniz. Kargo şirketleri konusunda ise işiniz tamamen şansa kalmış diyebiliriz. Eticaret şirketlerinin en büyük sıkıntıyı bu yönde çektiğini görebiliyoruz. Tekmelenerek atılan kargolar, karpuz gibi fırlatılan kırılabilir içerikler sık sık karşılaştığımız durumlar. Bu durumlarla başa çıkmak için de ürünlerinizi sigortalı göndermenizi tavsiye ediyoruz.

Öneri Yazı:  Instagram Bilgileriniz Satışta Olabilir!

Site içerisinde ise ürün görsellerinin bolluğu, açıklamanın detayları, önerilen ürünlerin alaka seviyesi, ürün yorumları ve sitede navigasyon imkanı(kaldığı yere geri dönme, bulunduğu alanı görebilme) gibi etkenler de müşteriyi sitede uzun tutabilmek adına önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre ürün hakkında detaylı bilgi veren web siteleri yeterli bilgi vermeyenlere oranla ürün satışlarında %50’lik bir artış sağlıyor. Önerilen ürünler de aynı şekilde önemlidir. Bilgisayar alan bir kişiye bilgisayar çantası önermek hem sayfa gösterim ortalamanızı yükseltecek hem de alakalı içerik olduğundan organik olarak satışlarınızı arttıracaktır. Bu süreçte profesyonel bir ekiple çalışmak sizin açınızdan hem hatalardan sakınmak hem de hedefe hızlı ilerlemek açısından önemlidir. Bu süreçte okuyucularımıza işlerinin hakkını fazlasıyla veren Seo Sözlük ekibini öneriyoruz. Seosozluk.com adlı domainden kendilerine ulaşabilir mutlu ettikleri referanslarını görebilirsiniz.

Son aramalar:

  • note 2 facebook donma sorunu

Internet Explorer’da Önbellek Nasıl Temizlenir?

Önceki Makale

Konularına Göre Ayrılmış Dev E-Kitap Arşivi

Sonraki Makale

Bunları da okuyabilirsiniz

Yorumlar

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla: İnternet