Oyun kurumları esnasında karşımıza çıkan DirectX hatası çözümü en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Her şeyin tam olduğunu düşündüğümüz bir anda bu hatayla karşılaştıysanız DirectX çözümlerini aşağıda sıralıyoruz. Farklı farklı nedenlerle DirectX hatası almış olabilirsiniz. Aşağıda birden fazla çözüm sunuyoruz, herhangi bir tanesini denemek bile işinizi çözebilir. Çünkü DirectX sorunu çözüm noktası birbirine çok benzer.

DirectX install error

Sıkça karşımıza çıkan hataların birinde şu uyarı çıkıyor: “Windows 7: DirectX install error – An internal system error occurred.” Bu uyarı için vereceğimiz şu linkteki betiği çalıştırıp sorunu çözebilirsiniz. (uyarı gelebilir, aldırmayın indirin ve çalıştırın.)

DirectX kurarken çıkan hata ve çözümü

Bilgisayarınıza DirectX’i kurarken şu hatayı almış olabilirsiniz: “a cabinet file necessary for installation cannot be trusted.Please verify the Cryptographic Services are enabled and the cabinet file certificate is valid”. Yapmanız gereken adımlar şu şekildedir:

Başlat menüsünden arama kısmına “Gizli dosya ve klasörleri göster” yazıp Görünüm sekmesinden Gizli Dosya ve Klasörler yazısını bulup altındaki Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster seçeneğine tıklıyoruz sonra  Tamam diyerek oradan çıkıyoruz. (Resim:1)

Resim:1

Daha sonra aşağıdaki klasörlere sırası ile giriyoruz:

C: / Windows / System32 / directx

Bu klasör sırası yoksa şu dizini takip edin:

C: / Windows / SysWow64 / directx

Belirtilen klasöre gidin ve oradaki bütün dosyaları silin.

Daha sonra “Dxwebsetup” tıklayarak DirectX’i tekrar kurun.

DirectX Error – DirectX function

Oyun kurarken çıkan diğer bir hata da şu şekildedir: “DirectX Error – DirectX function “GetDeviceRemovedReasons” failed with DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED (“The video card has been physically removed from system, or a driver upgrade for video card has occureed. The application should destroy and recreate the device. ID3D10Device:GetDeviceRemovedReason.”_ GPU Nvidia Geforce”

Hatanın kaynağı güncel olmayan ekran kartı sürücüsü veya DirectX’tir. Ekran kartınıza göre sürücünüzü güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz. NVIDIA sürücülerini buradan, ekran kartınız AMD ATI ise ATI sürücülerini buradan indirebilirsiniz.

  • En güncel DirectX sürümünü indirmek için tıklayın.
Öneri Yazı:  IBM 50 kubit kuantum işlemci prototipi üretti