bitcoin nedir, bitcoin nasıl üretilir, bitcoin nasıl kullanılır, bitcoin üye ol, bitcoin hakkında  yorumlar, bitcoin dolandırıcılığı, bitcoin hakkında yorumlar 2017, 1 bitcoin ne kadar yapar, bitcoin nedir nasıl alınır, bitcoin kullananlar hakkındaki bu soruların cevabı aşağıda incelenecektir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, uluslararası bir para birimidir. 2009 yılında piyasaya çıksa da asıl çıkışını 2013 yılında gerçekleştirdi. Büyümesinin önde engel bulunmayan bu para biriminin anlık değişimleri mevcuttur. Bu değişimleri altınla kıyaslamak gerekirse Bitcoin daha hassas bir yapıdadır. Yani dün 4 haneli satın aldığınız 1 bitcoin, ertesi gün 3 haneye düşebilir. Bu da Bitcoin’in büyük avantajı ve dezavantajı. Dün düşük aldığınız BTC sizi zengin de yapabilir, fakir de… “฿” ile sembolize edilir ve “BTC” kısaltmasıyla piyasada karşılığını bulur.

Bitcoin’in genel özellikleri nelerdir?

 • Bitcoin’in maddesel/fiziki bir karşılığı şimdilik yoktur.
 • Bir ağ etkileşimidir ve bir merkezi yoktur.
 • A’dan B’ye dijital para transferi sağlar, diğer bir bilinmeyen kullanıcı bu transferi onaylar.
 • Kağıt kalem ücreti yoktur.
 • Aracısı veya komisyoncusu bulunmamaktadır. Sadece transfer işlemini onaylayan bilinmeyen madencilere çok cüzi miktarda ödeme yapılır.
 • Açık kaynak kodludur, sistemin sahibi onu kullanan herkestir.
 • Hiçbir kurum veya devlet hesaplarınıza müdahale edemediğinden İsviçre bankalarından daha güvenlidir.
 • Kullanım koşulları veya süresi yoktur. Başladığınızda başlar, bitirdiğinizde biter.
 • Toplamda 21 milyon adet üretilecektir ve üretimi şu an durma noktasındadır. O yüzden altcoinler madencilik konusunda revaçtadır.
 • Bitcoinler dijital cüzdanlarda saklanır ve size tanımlı kodla kullanırsınız.
 • Bitcoin transferleriniz eşsiz imza ile imzalanır ve sırayla madenciler tarafından doğruluğu ve eşsizliği kontrol edilir. Böylece bir bitcoin ikinci kez kullanılamaz.
 • TL,USD, EURO gibi birçok ulusal para birimine dönüştürülebilir. işlem için komisyon ödenir.
 • Qr kodu ile mobil ödeme yapabilirsiniz.
 • Bitcoin hafta sonu ya da tatil günleri beklemez, daima çalışır.
Öneri Yazı:  Ermenistan'dan Mining Yasası

En basit anlatımla Bitcoin nedir?

Bitcoin Nasıl Kazanırım? Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin nasıl kazanırım sorusunun cevabı iyi bir teknolojik mekanizmanın kurulmasında yatıyor. Özellikle minimum 16 GB belleğe sahip ekran kartına ve sizi asla yarı yolda bırakmayacak bir bilgisayar soğutma sistemine ihtiyacınız var.  Kazanılan her bitcoin’in kendinin alt birimlerine dağılıyor. Yani 1 bitcoin’den düşük tutarlarda bulunanlara farklı isimler verilir. Bitcoin için kullanılan birimler millibitcoin için ‘mBTC‘ ; bit ya da microbitcoin için ‘µBTC‘ ve ‘satoshi‘ şeklinde isimlendirilmektedir. Bitcoin’in kurucusu Satoshin’in adının verildiği en küçük Bitcoin birimi yüz milyonda bir bitcoin olan 0.00000001 Bitcoin’e eşit sayılmaktadır. Satın aldığınız miktara göre bu rakam 1 üzerine çıkıyor veya devreden bir 0’lı sayı sistemine bölünüyor. Bitcoin madenciliği için önce nasıl üretildiğine değinelim.

Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin üretmek için mining yapmanız gerekmektedir. Mining‘in Türkçe karşılığı madenciliktir. Elinizdeki ortalama bir bilgisayar bu işlem için yetersiz olabilir. İnternet kafelerde kasma sorunu olmayan oyun bilgisayarı ve eklemelerle bu elle yapılabilmektedir. Bu tarz işlemcisi yüksek bir makine tplayıp dünyanın bir çok yerinde büyük bitcoin tarlalarından bitcoin üretebilirsiniz. Ama artık madencilik bitcoin’de bittiği için bunun yerine bitcoin türevi altcoinler üretip Bitcoin dijital para birimine çevirebilirsiniz.

Bitcoin’le ne yapabiliriz? Bitcoin ne işe yarar?

Bitcoin ile internet alışverişi yapabilirsiniz. Bir ülkeden başka bir ülkeye para transferini en az maliyetle yapabilirsiniz. Hatta ürettiğiniz coinleri Türk lirasına çevirip veya dolar cinsinden satabilirsiniz. Bir yatırım aracı olarak görmek yanlış olmaz. Takas yaparken de Bitcoin’i kullanabilirsiniz. İnternet üzerinde yapacağın ticari işleri kullanım şeklinize göre değişir. Bugün Akbank uluslararası para transferinde Bitcoin’in alt coinlerinden Ripple ile gerçekleştiriyor.

Öneri Yazı:  Merkez Bankası Bilgisayarlı Zincir Kuruyor

Bitcoin blockchain nedir?

Blockhain’in anlamı “blok zinciri” olarak geçmektedir. Kısaca Bitcoin işlem kayıtlarının tutulduğu kamuoyuna açık bir kayıt sistemidir. İşlemler “X ödeyen Y miktarda bitcoini Z alıcısına gönderir” şeklinde yapılmaktadır. Eşi benzeri olmayan ve hiçbir güvenilir merkez havuz ile çalışmayan bir sistem olan blokhacin, bu işlemlerini bir ağ düğümü üzerinde yapar. Ağ düğümleri işlemleri onaylar, defter sistemine ekler ve deftere eklenen bu işlemleri diğer düğümlere yayınlar.

Bitcoin işlem ücretleri ne kadar?

Bitcoin işlem ücretleri isteğe bağlıdır. Madencilerin önceliğine bağlı diyebiliriz. Ücretler oluşturulan işlemin boyutuna göre belirlenir ve işlemi oluşturmak için kullanılan verilerin sayısına bağlı olarak sıraya alınır. Öncelik daha eski ve harcanmamış verilere verilir.

Bitcoin Cüzdan (Bitcoin Wallet) nedir?

Bitcoin Wallet (cüzdan), içerisinde Bitcoin işlemi için gerekli bilgiyi bulundurur. Cüzdan bilginin saklanması için düşülse de Bitcoin’in özü  gereği işlem defterlerinden ayrı tutulamaz. Bu nedenle Bitcoin Wallet için ‘Bitcoin varlığı için dijital ehliyet‘ demek daha mantıklı olacaktır. Yapacağınız işlemlerin erişimine ve harcamasına izin verir.

Güvenilir Bitcoin Siteleri

Güvenilir Bitcoin Wallet (Cüzdan) Siteleri;

Bitcoin Alırken Güvenebileceğiniz / Onaylı Siteler

Bitcoin Borsaları Olarak Güvenilir Siteler

Bitcoin’i kimler kabul ediyor?

Dijital bir çağda yapılabilecek işlemlerde güvenirlik ilk önceliktir. Reddetmek onu yok etmez. Bazı firmalar yasa dışı olabileceği endişesiyle yaklaşsa da kabul eden kurumlar gelecekte bu alanın genişleyeceğini gösteriyor. 2014’te National Australia Bank, Bitcoin ile ilişkili işletmelerin hesaplarını kapattı; HSBC de Bitcoin ile ilişkili serbest yatırım fonuna hizmet vermeyi kabul etmedi. Genel olarak Avustralya bankaları Bitcoin ile ilişkili işletme hesaplarını kapattı. Bu durumlar da bir nevi kaçınılmazı ertelemek olarak görüldü.

Öneri Yazı:  Android'den güç alan ilk elektrikli scooter: Citee Connect

Buna rağmen Haziran 2014’te para birimlerini Bitcoin’e dönüştüren ilk banka Boston’da açıldı. Arjantinliler yüksek enflasyon oranına karşı korunmak ya da hükümetin el koymasını önlemek amacıyla birikimlerini Bitcoin’e çevirdi. 2012-2013 döneminde Güney Kıbrıs’ta yaşanan bankacılık krizi sırasında birikimlere el konulma ya da vergilendirilme endişesiyle Güney Kıbrıs’ta Bitcoin alımlarında ciddi bir artış yaşandı.

Bitcoin ABD’de legal durumda. Ayrıca Türkiye, İran, Güney Afrika, Balkanlar bölgesi dışındaki tüm Avrupa’da Bitcoin legal. Çin Halk Bankası’nın Bitcoin’e bakışı nedeniyle Çin’de ‘tartışmalı’ kategorisinde.

Teknohocasi.com / Osman TOK