Telefonlar

Apple iPhone X talebini karşılayabilecek mi?

Apple tarafından bu yıl özel olarak piyasaya sürülen akıllı telefon modelleri iPhone 8iPhone 8 Plus ve iPhone X bazı sorunlarıyla gündemden düşmezken şimdi de arz/talep dengesi konusunda sorunlarıyla başa kalmış vaziyette görünüyor. Öte yandan büyük yenilikler sunmayan iPhone 8 modellerinin karşısında 10. yıla özel farklı tasarım ve özellikler sunan amiral gemisi iPhone X öne çıkınca bazı şeyler unutuldu. Haliyle talep de iPhone X modeli için daha fazla geldi. Apple’ın bu talep karşısında üretimi artırmaya fikri üzerinde yoğunlaştığı söyleniyor.

iPhone 8 talebi düşük, iPhone X talebi yüksek!

KGI Securities analisti olan Ming-Chi Kuo yatırımcıların kullanmaları için bir rapor yayına aldı. Kuo, bu yılın son çeyreğinde iPhone X için bir rakam belirledi. Bu rakam 22-24 milyon adetlik satış beklentisini içeriyor. 2018 yılının ilk aylarında da güçlü performansın devam edeceği ifade ediliyor. Ayrıca amiral gemisinin üretiminin tedarik sıkıntılarının aşılmasıyla yüzde 35 ile yüzde 45 arasında artış olabileceğini düşünüyor.

Diğer yeni 8 serisi iPhone modellerinde talep beklenenin çok altında kalmış vaziyette. Hatta şirketin gelecek yılın ilk çeyreğinde üretimi yarıdan daha fazla düşüreceği gelen bilgiler arasında. iPhone 8 Plus ise beklentileri aşarak büyük ekranlı model isteyenlerin tercihi haline gelmiş durumda ve bu yıl küçük modellerin önüne geçti.

Ayrıca Analist Kuo, Apple ve üretim iş ortağı Hon Hai’nin Plus üretim hatlarını iPhone X için yönlendireceğini ve bu amaçla üretime hız kazandıracağını iddia ediyor. Böylece yıl sonundan önce 25-27 milyon adet iPhone’un piyasaya sürülmesi beklentiler arasında.

İlgili Yazı:  Apple ufak düzeltmelerle iOS 11.0.3'ü yayınladı

Editör Hakkında

Tekno Hocası

2005 yılından beri internet dünyasında yazılar yazmaktayım. İlk web sitemi 2007 yılında kurdum. Profesyonel olarak web geçmişim 2010 yılında başladı. Birçok proje gerçekleştirdim ve gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Bir Yorum Yazın